Top Ad unit 728 × 90

Amerikan Savaş Gemilerini Bombalatan Padişah Sultan II. Abdülhamid

kurtlarla dans

Sultan II. Abdülhamid, Osmanlı İmparatorluğunun en kuvvetli padişahlardan biri olduğunu tarih önünde bizlere göstermiştir. Aslında onun devrilmesiyle Avrupalıların ne büyük sevinç yaşadığını anlıyoruz. Sultan Abdülhamid Han, zekası  ile Osmanlı İmparatorluğunu adeta şaha kaldırmış ancak dış nifaklar sayesinde tahttan sürgün edilmiştir.

Abdülhamid Han tarafından korkusuzca yerine getirilen Amerikan gemilerini bombalatılması Osmanlı'nın yüzünü dünyaya göstermiştir.

1897 yılında, Amerikan deniz kuvvetlerine ait Bancroft isimli savaş gemisi, İzmir limanına izinsiz bir şekilde yanaşması üzerine, Abdülhamit Hanın talimatı ile İzmir limanındaki Topçularımız tarafından bombalanmak suretiyle, savaş gemisi kaçarak geri dönmüştür. Amerika zayıf gördüğü Osmanlı'dan böyle bir tokat yiyince bir süre kendine gelemez.

1901 yılının başında Başkan Roosevelt kendince bunun bir hakaret olduğunu ve bu olaya karşı cevap verilmesi gerektiğini düşünerek, Osmanlı'ya Savaş açılması gerektiğini Beyaz Saray'a bildirir. Ancak yardımcıları ve meclis tarafından uyarılarda bulunulduğu halde Başkan Roosevelt, Osmanlı'nın deniz gücünün yeterli olmadığı kanaatindeydi. Ancak Osmanlı'nın kara gücünün dünyada hiçbir devlette bulunmayan bir enerjiye sahip olduğu ve Amerika'nın bu güce yetmeyeceğini başkana bildirirler.

Amerika'nın asıl niyeti ise zayıf gördükleri Osmanlı Devletini etkisi altına almak ve asıl amaçları olan misyoner okullarının daha fazla faaliyette bulunma haklarının artırılmasını istemektir.
Ancak hiç beklemediği böyle bir darbe karşısında sinirlenen Başkan Roosevelt, 1904 yılında Osmanlıyı denizden bombalamak için büyük bir filo göndermiş, ancak Sultan II. Abdülhamit Han'ın bitmek tükenmek bilmeyen zekası ve kurduğu oyunlar sayesinde, Amerika sürekli labirent içinde dolaşmakta ve Sultan her seferinde vakit kazanmaktaydı. Beyrut'un bombalanacağı düşünürken Osmanlı oyalama taktikleri ile Amerikalıları oyalar.
Ardından şartların daha da ağırlaşmasını istemeyen Abdülhamid Han, diplomatik ve zekice bir çözüm bularak misyoner okullarının kapitülasyonlardan faydalanmasını kabul eder. Ancak Amerika'nın İstanbul'da  Büyük-elçilik açma isteklerini reddedilir. İstanbul'da bulunan orta elçilik devam eder, buna neden olarak devletin yeni bir elçilik yaptırmaya imkanın olmaması gösterilir. Sonuç olarak Sultan II.Abdülhamit Han'ın üstün zekası sayesinde, tırmanan krizi çözüme ulaştırarak ortadan kaldırması, onun büyüklüğünü göstermiştir.
Osmanlı Devletinden hiç beklemediği bir darbe alan Amerika ise bu süreçten sonra adımlarını daha dikkatli atmıştır. 
Amerikan Savaş Gemilerini Bombalatan Padişah Sultan II. Abdülhamid Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:00 Rating: 5

14 yorum:

 1. bahadır ateş2 Ekim 2015 09:49

  benim hayranlık derecesinde sevdiğim Osmanlı padişahı sana kızıl diyenler ne kadar kızıl bir ayna bulup baksalar görecekler....

  YanıtlaSil
 2. Sultan II. Abdülhamid'in ne olduğunu bu yazılardan daha iyi anlayabiliyoruz hakkında çok şeyler yazıldı cizildi.

  YanıtlaSil
 3. Sultan ıı abdülhamid Osmanlı döneminin en iyi padişahlarındandır ayrıca evliyalardandır.

  YanıtlaSil
 4. Ne deha ne deha!neye yaradı ? Hala Herkes bir Amerika gölgesinde yaşıyor Keşke herkes Abdülhamit gibi olabilseydi

  YanıtlaSil
 5. Bana kalırsa Osmanlı'daki en zeki padişah. Müthiş bir deha.

  YanıtlaSil
 6. Süleyman'ın yaşadığı devirde Abdülhamit yaşasaydı işlerin çok değişik yönlerde seyredebileceğini birçok tarihçi söylüyor. Zeki ve stratejist adammış Abdülhamit.

  YanıtlaSil
 7. Cennet mekan abdülhamit han en çok sevdiğim şahsiyet deha deha üstüne yok Osmanlı imparatorluğunu çok uzun süre ayakta tuttu

  YanıtlaSil
 8. osmanlının son dönemlerdeki drayetli padişahlarından kabul ediliyor bu günler ona çok şey borcluda diyebiliriz

  YanıtlaSil
 9. Fatih Sultan Mehmed Han bir başka idi... Ama şu Osmanlı padişahları içinde Fatih'ten sonra bir tek Ulu Hakan gelir ardından ki, üstte arkadaşın dediği gibi. Hakikaten Kanuni zamanında Abdülhamid Han olsaydı Avrupa korku nedir o zaman görürdü.

  YanıtlaSil
 10. HİÇ BİŞEY ANLAMADIM

  YanıtlaSil
 11. Roosevelt 1933-1945 yilinda baskanlik yapmisti ......

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iki tane başkan Roosevelt var biri 1858 doğumlu Theodore Roosevelt, ölüm tarihi 1919
   diğeride Sizin bildiğiniz Franklin Roosevelt 1882-1945

   Sil
 12. Çok komik,ne deha cok zekiymide tahtdan indirmişler surgune göndermişler,çok dehaymış gerçekden

  YanıtlaSil
 13. Dünya da iyiliğin savunuculuğu üstlenen Osmanlı İmparatorluğu nun son önem arz eden Sultanı Abdülhamid i indirmek kötülüğün iyiliğe ve adalete sarsıcı ve yıkıcı son darbesi oldu .

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.