Top Ad unit 728 × 90

Anadolu'ya İlk Akınları Düzenleyen Türk Devleti Sabirler


Türk

Sabirler, bugünkü ülkemizin bulunduğu Anadolu topraklarına akınlar düzenleyen ilk Türk devleti ve boyudur. Sabirler Orta Asya'da kurulmuş ve zamanla bölgelerinde sıkıştırılmak suretiyle kuzey Kafkasya'ya göçmüşlerdir.
Burada 503-576 yılları arası faaliyet göstermişlerdir. Orta Asya'dan gelen diğer Kavimler tarafından Sürekli taciz edilen Sabirler, yönlerini batıya dikmişler ve Kafkaslar üzerinden Anadolu'ya doğru akınlar yapmış, 6. Yüzyıldan itibaren Bizans üzerine seferler düzenlemişlerdir. Bölgede Bizanslılar, İran ve Safevi Devletiyle yoğun savaşlar yaşayan Sabirler, ilerleme kaydetmiştir.

Sabirlerin kökeni Batı Sibirya bölgesidir. Sabir isminin anlamı “yol değiştiren, sapan, başıboş dolaşan “ manasına gelmektedir. 515 yılında en güçlü oldukları dönemde Balah Han liderliğinde Günay Kafkasya ve Karadeniz’e yerleşen Sabirler 516 yılında Bizans’a karşı Sasaniler ile anlaşarak Konya ve Kayseri’ye kadar ilerlemiştir. Balak bu zaferlerde etkili bir komutan olarak kayıtlara geçmiştir. Han Balak’tan sonra yönetimi devralan eşi Boğarık Hatunun ordunun komutanı olduğu yer alır.
Orta Asya
Sabirler Harita


Sabirler, Anadolu'ya ilk Türk akınlarını gerçekleştirmesi nedeniyle tarihte önemli bir yere sahip olmuş, Bizans kaynaklarında sıkça söz edilmiştir. Hatta bazı Bizans kaynakları 100 bin kişilik Orduları olduğunu iddia edilse de de gerçekliği kanıtlanmamıştır. Dönemin Bizans tarihçisi ProkopiosSabirlerin mühendisleri sayesinde etkili savaş makinaları yaptığını yazmıştır.

557 yılında Sabirler bulundukları bölgeye diğer bir boy olan Avarların gelmesi üzerine kuzeye çekilmek zorunda kalmış ve yükselmekte ve güçlenmekte olan Göktürk devletine tabii olarak Göktürklerin batı kanadını oluşturmuşlardır. 576 yılında da Güney Kafkasya bölgesinde Bizans’a yenilerek buradaki toprakları kaybetmişler ardından tarih sahnesinden silinmişlerdir.

Bugünkü Sibirya Bölgesi'nin ismi, Sabirlerin orada yaşadığından dolayı verilmiştir. Göç etmeyen ve bu bölgede kalan Sabirler, Sibirya’yı oluşturmuştur. Tarihsel veriler incelendiğinde Türk oldukları tespit edilen Sabirler Macarların atasıdır. Bulgarların, bu boyun devamı oldukları iddia edilmektedir.
Anadolu'ya İlk Akınları Düzenleyen Türk Devleti Sabirler Reviewed by Tarihi Gerçekler ve Komplo Teorileri on 09:22 Rating: 5

11 yorum:

 1. Anadolu bizimdir bizim olacak felsefesinin ilk örneği sanırım

  YanıtlaSil
 2. Sayenizde tarih bilgimizi geliştiriyoruz teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Sabirlerin sahip olduğu askeri güç ve savaş taktikleri Bizans kayıtlarına bile geçmiştir.

  YanıtlaSil
 4. Sanırım kendinden sonra gelen devletlerin bile taktiklerini inceledikleri bir devletmiş sabirler

  YanıtlaSil
 5. Bugünkü Sibirya Bölgesi'nin ismi Sabirlerin orada yaşadığıdan dolayı verilmiştir. Bulgarların, bu boyun devamı oldukları iddia edilmektedir.mesle buradan anlaşılıyor

  YanıtlaSil
 6. Başlığı okuduktan sonra hatırlayamadım Sabirleri içeriği okumaya başlayınca aklıma geldi. Sibirya'ya ismini veren bir türk boyu diye aklımda kalmış biraz.

  YanıtlaSil
 7. Aslında tarihimizde bu şekilde bilmediğimiz birçok Türk devleti var. Sabirler de bunlardan biri. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. türkler her tarihte adından söz ettirmiş

  YanıtlaSil
 9. bilmediğimiz duymadığımız nelerde varmış okarad tarih okuduk bu isim aklımızda bile kalmamış bulgarların bu soyun devamı olduğu iddiasına da bayağı şaşırdım olabilirde bulgarlar müslüman olmamış Türk soyu olduğunu bazı yazılardada okudum.

  YanıtlaSil
 10. Keske hic yapmasalardi. Guzelim topraklari okuz surusu gibi mahvettik ediyoruz. Ne tarihi esere saygimiz var ne bitki ortusune

  YanıtlaSil
 11. güzel bir bilgilendirme olmuş faydalı bir yazı teşekkürler

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.