D. B. Cooper, uçak bileti ismi Dan Cooper, 24 Kasım 1971 yılında Portland Seattle seferi yapan birBoing 727 uçağı kaçırmış ve fidye olarak aldığı 200 bin dolarla uçaktan atlayarak kayıplara karışmış, tarihin en meşhur hava korsanıdır.

Sessiz sakin siyah takım elbise ve kravatlı olarak kırklı yaşlarda sessiz ve sakin görünümlü olarak tasvir edilen Cooper uçak kalktıktan sonra bir viski sipariş eder. Ardından Cooper sefer sırasında hostesi çağırarak ona bir not verir. Notta uçakta üzerimde bomba var diyerek 200 bin dolar ve paraşüt vermezseniz patlatırım diyerek yolcuları rehin almış, ardından girişimler başlamıştır. Cooper çantasını açarak içerisinde kablolar olan bir bomba düzeneğini göstermiştir. Niyetinin ciddi olduğu anlaşılıyordu.  Seattle'da indirilen uçağa 200 bin dolar konulmuş bunun karşılığında tüm yolcular serbest kalmıştır. Ardından Meksika'ya gitmek için tekrar havalanan uçakta bir tek mürettebat ve Cooper kalmıştır. Uçak Columbia Nehri’nin üzerindeki Cooper, uçağın kargo bölümündeki kapıyı açarak atlamış ve 200 bin dolarla sırra kadem basmıştır.
Olayın ardından FBI soruşturma başlatmıştır. Ancak tüm ihbarlar ve deliller değerlendirilmesine rağmen hiçbir ize ulaşamamış, olay faili meçhul olarak kalmıştır. Cooper olayı Amerikan tarihinde çözülemeyen tek uçak kaçırma vakasıdır.

O tarihten beri hakkında hiçbir bilgi bulunamayan Cooper adeta efsaneleşmiştir. Gerçek kimliği dahi tespit edilememiştir. Kendisine verilen 200 bin doların hepsi seri numaraları kayıtlı paralar olmasına rağmen ardından bulunan tek iz, atladığı nehrin 5 kilometre ilerisinde 1980 yılında bir çocuğun bulduğu 5000 dolarlık fidye parasıdır.
Federallerin yarım asır geçmesine rağmen çözemediği Bu ilginç olay hakkında 4 adet kitap yazılmış bir film çevrilmiştir. Efsaneleşen ve her yıl bazı kişiler tarafından kutlanan Cooper olayı ile ilgili sonuçsuz kalan çalışmalar sebebiyle 2016 yılında dava dosyası kapanmıştır.

Bu olayın ardından Boeing uçak firması uçuş anında kapıların açılmasını engelleyen bir sistem geliştirmiş ve bu sisteme Cooper adını vermiştir.
Pek çok kişinin takip ettiği Prison Break dizisine de giren Cooper karakteri, dünyanın en iyi filmi olarak gösterilen Esaretin Bedeli filmindeki başrole de ilham verdiği söylenir. Ancak hala uçak kaçırma olayı ile ilgili bir gelişme kaydedilmemiş, Cooper sır olmuştur.

Geçtiğimiz dönemde Cooper’in Michigan’lı bir paraşütçü olduğu iddia edilsede gerçek kimliği hala sırdır.