Top Ad unit 728 × 90

En Meşhur Hava Korsanı D. B. Cooper


D. B. Cooper, uçak bileti ismi Dan Cooper, 1971 yılında Portland Seattle seferi yapan uçağı kaçırmış ve fidye olarak aldığı 200 bin dolarla uçaktan atlayarak kayıplara karışmış, tarihin en meşhur hava korsanıdır.

Cooper sefer sırasında uçakta üzerimde bomba var diyerek 200 bin dolar ve paraşüt vermezseniz patlatırım diyerek yolcuları rehin almış, ardından girişimler başlamış, Seattle'da indirilen uçağı 200 bin dolar konulmuş bunun karşılığında tüm yolcular serbest kalmıştır. Ardından Meksika'ya gitmek için tekrar  havalanan uçakta mürettebat ve Cooper kalmıştır. Uçak Columbia nehri'nin üzerindeki Cooper, uçağın kargo bölümündeki kapıyı  açarak atlamış ve 200 bin dolarla sırra kadem basmıştır.
Ardından FBI soruşturma başlatmıştır. Ancak hiçbir ize ulaşamamış, olay faili meçhul olarak kalmıştır.
O tarihten beri hakkında hiçbir bilgi bulunamayan Cooper adeta efsaneleşmiştir. Gerçek kimliği dahi tespit edilememiştir. Kendisine verilen 200 bin doların hepsi seri numaraları kayıtlı paralar olmasına rağmen ardından bulunan tek iz atladığı nehrin 5 kilometre ilerisinde bir çocuğun buldu 5000 dolarlık fidye parasıdır.
Federallerin çözemedi bu ilginç olay hakkında 4 adet kitap yazılmış bir film çevrilmiştir. Efsaneleşen ve her yıl bazı kişiler tarafından kutlanan Cooper olayı, yakın zamanda tekrar araştırılmış ve yakalama kararı yenilenmiştir.
Bu olayın ardından Boeing uçak firması uçuş anında kapıların açılmasını engelleyen bir sistem geliştirmiş ve bu sisteme Cooper adını vermiştir.
Pek çok kişinin takip ettiği Prison Break dizisine de giren Cooper karakteri, dünyanın en iyi filmi olarak gösterilen Esaretin Bedeli filmindeki başrole de ilham verdiği söylenir. Ancak hala uçak kaçırma olayı bir gelişme kaydedilmemiş, Cooper sır olmuştur.

En Meşhur Hava Korsanı D. B. Cooper Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:45 Rating: 5
loading...

6 yorum:

 1. bahadır ateş6 Ekim 2015 09:17

  gizemli adamlar her zaman ilgi mi çeker, ama adam harbi yapmış...

  YanıtlaSil
 2. Böyle efsaneleşen ve gizemli olayları filme çeviriyorlar artık. Güzelde oluyor aslında konu ilgi çekici olunca izleniyor.

  YanıtlaSil
 3. Aklıma Catch me if you can fiminde Di Caprio'nun oynadığı karakteri getirdi. O da inanılmaz bir dolandırıcıydı.

  YanıtlaSil
 4. Hava korsanı terimini ilk defa duydum :)

  YanıtlaSil
 5. Hava korsanlarina eger ki duzgun bir amaclari varsa saygi duyuyorum. Misal carlos

  YanıtlaSil
 6. Çok iyimiş yaaa,adamdaki cesarete bak paraşutla atlamış ben hayatta yapamazdım

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.