Thomas Edward Lawrence (1888-1935) dünyaca ünlü İngiliz casusudur. Hakkında kitaplar yazılan, filmler çekilen Lawrence, I. dünya savaşında, Arabistan ve çevresinde yaptığı casusluk faaliyetleri ile Arap coğrafyasını, Osmanlı topraklarından koparmış bu nedenle dünyanın en büyük casuslarından biri olarak görülür.

1888 yılında Galler'de doğan Lawrance, Oxford üniversitesinde arkeoloji bölümünü bitirmiştir. Ardından orduya giren Lawrence, kısa zamanda dikkatleri üzerine çekmiştir. 1914 yılında I. Dünya Savaşı başladığı sırada ise Filistin'de bulunuyordu.

Lawrence Çöllere Gönderiliyor

Kahire'de kraliyet ordusunda görevliyken 1916 yılında Arap faaliyetlerini raporlamak için çöllere gönderilmiştir. Ardından istihbarat bölümüne geçen Lawrence, cebine altınları doldurup, çöl kıyafetleri giyerek  Arap çöllerinde İngiltere adına casusluk faaliyetlerine başlamıştır.
Mekke Emiri Hüseyin Şerif 'i altınlarıyla baştan çıkaran Lawrence, bağımsız Arabistan zehrini vererek, Arapları Osmanlı'ya karşı ayaklandırmıştır. İlk etapta Hüseyin Şerif'in oğlu Faysal ile iyi ilişkiler kurmuş ve Faysal'ın düzensiz birlikleri ile Osmanlı ordusuna karşı gerilla mücadelesine başlamıştır. Oluşturduğu Arap ordusuyla birlikte Osmanlı İmparatorluğu'na karşı sabotajlar gerçekleştirerek Arap halklarını yanında toplamayı başarmıştır.

Savaştan önce Arapçayı, Müslümanların yaşam tarzını ve Arap adetlerini çok iyi öğrenen Lawrence, kıvrak zekası ile birlikte cebindeki altınlarla, çöl iklimine ayak uydurarak, Osmanlı'ya karşı büyük bir mücadeleye girişmiştir. Emir Faysal'ın hediye ettiği yerel kıyafetleri ile çöllerde dolaşmıştır.

Mısır, Arabistan, Ürdün ve  Filistin bölgelerinde oluşturduğu fitneci timlerle, Müslümanı Müslümana kırdırmıştır.

Ne yazıktır ki Müslüman Araplar, Osmanlı'nın onlara verdiği değer ve birlik duygusunu hiçe saymış, Osmanlı'nın onlar için hediye ettiği Hicaz demir yoluna her gün bombalar yerleştirerek binlerce Müslümanın ölmesine neden olmuş ve bunların hepsini Lawrence'nin talimatıyla yapmışlardır.

Ardından Lawrence 1918 yılına gelindiğinde, savaşın bitmesine yakın zaman içerisinde, Bağdat'ın bölünmesi sağlanmıştır. Bununla birlikte Lawrence, Araplar tarafından halk kahramanı olarak görülmüş, Demir Emir ve El Aurens lakapları takılmıştır. Lawrence, Akabe ve Şam'ın alınmasında önemli rol oynayan bir isim olmuştur.

Savaşın bitince şövalyeliği reddetmiş, ancak İngiltere tarafından çok sayıda madalya verilmiştir. Bizim açımızdan, büyük bir tezgahçı ve kötü biri olmasına rağmen, tek başına bu kadar büyük bir coğrafi bölgeyi kontrol etmesi ve büyük bir imparatorluğun parçalanmasında parmağının olması, Lawrence'nin halen dünyanın en büyük ve en ünlü casuslarından biri olarak anılmasını sağlamıştır.

Savaşın ardından Lawrence, 1930 yılında Anadolu topraklarında ki Kürt ayaklanmalarında parmağı olduğu, yine aynı tarihlerde Afganistan ve Asya'da çeşitli casusluk faaliyetlerine katıldığı bilinmektedir. Dahası Afganistan'da meydana gelen taht değişikliğine de sebep olmuştur.

İngilizler için büyük bir halk kahramanı olarak anılsa da, bizler için topraklarımıza yerleştirilen fitne ve fesadın ne kadar büyük olduğunu, bugün tarihe baktığımızda apaçık göstermektedir. İngilizler adına Lawrence bölgede bulunan Müslüman halkların saflığından yararlanarak, zayıf kişileri çeşitli vaatlerle kandırmış, bir büyük ümmetin parçalanmasına sebep olmuştur. O zamanki halifenin (Osmanlı Padişahının) Cihad çağrısına rağmen, Arap halklarının bu çağrıya uymalarını engelleyerek onları sahte vaatlerle koparmıştır. Lawrence, Müslümanları bölmek için Arapların ve Türklerin ayrı birer Halifeye bağlı olması gerektiğini söylemiş ve bunu uygulamıştır. Ayrıca bir başka Lawrence sözü "Ben bölgedeki etnik mozaiği birbirine karşı kullanarak bu başarıyı elde ettim" olmuştur. Lawrence inanılmaz derecede kendisinde bulunan yalan yeteneğiyle de ünlüdür.

Sanılanın aksine Lawrence, Arap İsyanı'nın ilham perisi değildir. O bölgeye gittiğinde isyanın yönlenmesine ve katılımın artmasına zemin oluşturmuştur. Araplar Lawrence'nin Arap isyanına katkısını kabul etmekle birlikte, kendisinin özellikle Ürdün ve Irak'ın devlet olmasında fikri katkıları bulunmaktadır.

Arabistanlı Lawrence Film

Aslında Lawrence'yi bu kadar popüler yapan ve dünyanın bilmesini sağlayan 1962'de çekilen Arabistanlı Lawrence filmi olmuştur. Kendisine bu lakap film sayesinde yerleşmiştir. Tabiki Arabistanlı Lawrence filmi birçok asılsız sahne içermektedir. Gerçekte Lawrence ve altınla kandırdığı Arap isyancıları, pek çok yaralı ve savaşamayacak durumda Osmanlı askerini öldürmüşse de filmde tam tersi, geri çekilen Osmanlı askerlerinin çekilirken yakıp yıktığı ve insanlarını öldürdüğü köyleri göstermiştir. Türk ordusunun Müslüman bir bölgede bu tarz bir vahşi eylemi hiçbir kayıtta yer almamaktadır. Buradan asılsız sahnelerle filmde Arap isyanını haklı göstermek için Türklerin bilerek karalandığı anlaşılacaktır. Filmde tam bir hümanist ve zarar vermekten korkan biri olarak gösterilen Lawrence'nin gerçekte yaptığı şiddet, bombalama ve elinde bulunan masum Müslüman kanları, bu sahnelerde yer almamaktadır.
Hakkında çekilen filminde iddia edildiği gibi, Dera'da (Bugün Suriye) Osmanlı askerleri ve paşasının tecavüzüne, işkencesine uğradığı şeklinde  kesin bir bilgi  yoktur.

Aslında Lawrence efsanesinin yayılmasının bir başka faktörü de Lowell Thomas isimli savaş muhabiridir. 1. Dünya savaşı sırasında çektiği Lawrence fotoğrafları ile yüksek kazanç sağlamış ve Lawrence'yi kahraman gibi göstermiştir. Ancak Thomas, Lawrence'den başka pek çok İngiliz casusunda bölgede yaptığı başarılı (İngilizler açısından) işleri Lawrence'ye mal etmiştir. Buda Lawrence'nin haddinden fazla popüler olmasını sağlayan bir başka faktördür. Hatta bazı yazarlar sırf bu yüzden gerilla savaşının mucidi olarak Arabistanlı Lawrence'yi görmektedirler.

Aralarında Türkçe ve Arapça olmak üzere 7 dil bildiği düşünülen Lawrence, kendi yazdığı kitabı olan Bilgeliğin yedi sütununda, Sina çölünü 2 günde geçtiğini iddia etmiş olsa da aslında çölü 3 günde geçmiştir. Dahası Lawrence'nin kitabında yer alan bir başka yalanı, çok sayıda savaş yarası olduğudur. kendisinin sadece bir kaç yarası olduğu bilinen bir gerçek olup kanıtlanmıştır.

Lawrence Nasıl Öldü

Arabistanlı Lawrence hayatı boyunca motosiklet tutkunu olmuştur. Lawrence yıllarca Arap çöllerinde ve tehlikeli ortamlarda başına bir şey gelmeden rahatça gezmesine karşın, 1935 yılında Londra'da bir motosiklet kazasında  46 yaşında ölmüştür ve cenazesi St Paul Katedraline yerleştirilmiştir. Lawrence ölmüş olsa da yeni Lawrence'ler bugün hala Ortadoğu topraklarında kirli emellerine devam etmektedirler.