Top Ad unit 728 × 90

Malkoçoğlu Gerçekten Yaşadı mı


Türk film sektörüne, Cüneyt Arkın'ın Malkoçoğlu karakteriyle giren geçtiğimiz yıllarda muhteşem yüzyıl dizisinde de karakter olan Malkoçoğlu, Osmanlı adına büyük cesaretler sergilemiş ve pek çok Bizanslı öldürerek filmlerde Osmanlı'nın yükselişini sağlamıştır.
Peki gerçekten Malkoçoğlu var mıydı. Evet Malkoçoğlu gerçekten yaşamış bir ailenin adıdır. 1. Murat ve Beyazıt döneminden itibaren Malkoçoğlu ailesi Türk akıncı birliklerine Rumeli seferlerinde hizmet etmiş bir ailedir. Amasya kökenli olan bu  cengaver aile yaptığı savaşlar ve cesaretleriyle pekçok padişahın sevgisini kazanmış savaşçı bir ailedir.

Tarihleri Malkoç bey ile başlar. 1. Murat ve Yıldırım Beyazıt han dönemlerinde 1. Kosova savaşı'nda, Niğbolu savaşı'nda birliklere komutanlık etmiş, oğlu Mustafa da aynı şekilde okçu birliklerine bu savaşlarda komuta etmiştir. Çok başarılı işler yapan Malkoç bey ölümünün ardından Bulgaristan'da Malkoç bölgesinde gömülmüş ve türbesi buradadır.
Daha sonra Malkoç oğulları olarak sülalesi devam etmiş, bütün çocukları ve torunları Balkanlarda idari işlerde ve savaşlarda bulunmuş, pek çok bölge de akınlar yapmış, akıncı birliklerine komutanlık yapmışlardır.
En meşhur olduğu bilinen Malkoçoğlu karakterini sahibi diyebileceğimiz, Malkoçoğlu Bali beydir. Malkoçoğlu Balibey Fatih Sultan Mehmet han zamanında sarayda Enderunda yetişmiş, son derece cesur ve akıllı bir askerdir. Osmanlı imparatorluğu adına Balkanlarda seferler düzenlemiş, özellikle Eflak ve Boğdan da artan karışıklıkları bastırmasıyla ve Boğdan Eflak ordularını püskürtüp onları yenmesi ile adından sıkça söz ettirmiştir. Özellikle 1500 kişilik ordusuyla 10000 kişilik Eflak ordusunu bozguna uğratması, çok sayıda savaş ganimeti kazanması, Avusturya önlerine kadar akınlar düzenlemesi ile kahramanlıkları imparatorluk çapına yayılmış, ve ünü artmıştır.
Malkoçoğlu ailesi daha sonra böle devam ederek ilerlemiş, sülale olarak sürekli Osmanlı adına akınlar ve savaşlarda bulunmuş yiğit bir ailedir.

Malkoçoğlu Gerçekten Yaşadı mı Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 11:42 Rating: 5
loading...

9 yorum:

 1. tabiki de yaşamıştır. Bence yaşamıştır ama tarihi bir araştırma yapmak gerek

  YanıtlaSil
 2. Ben şimdi anlamadım Malkoçoğlu dediğimiz Burak Özçivit'in canlandırmış olduğu Balibey karakteri midir

  YanıtlaSil
 3. Ben malkocoglundan ziyade kahpe bizansin yigit guzeli elenorayi merak ediyorum

  YanıtlaSil
 4. Tarihte iki Bali Bey var yani. 1. Murat ve Yıldırım Beyazıt han dönemlerinde var. Diğer Bali Bey, Fatih Sultan Mehmet zamanında yaşamış.

  YanıtlaSil
 5. tarihte isminden çok söz ettiren malkoçoğlu karakterini hala sinema ve dizi dünyasında izliyoruz

  YanıtlaSil
 6. malkoçoğluyu filimlerden görmüştük ama gercektede varmış bunuda bu yazı vesilesi ile öğrenmiş olduk

  YanıtlaSil
 7. ey gidi ey malkoçoğlu burak özçivit te malkoçoğlu karakterinin hakkını vermişti

  YanıtlaSil
 8. genellikle tekfur kızlarına, rum dilberlerine pek bir sıcak davranırmış:)

  YanıtlaSil
 9. malkoçoğlu güzel bir karakter osmanlıya hizmetleri çok büyük olmuş, nur içinde yatsın

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.