nazi

Trenden indiriliyor  ne yapacaklarını kimse bilmiyordu  sıra yavaş yavaş ilerliyordu. Almanlar niye sadece Yahudi olduğu için onu bu kampa getirmişlerdi? aklında Onu sorguluyordu. Sıra kendisine geldiğinde  elinde kırbaç olan  iyi yüzlü bir adam  ona  güzel şekilde gülümseyerek bakıyordu. Kırbacını sağa ve sola çevirdiğinde esirler o yöne gidiyordu. O da gösterdiği yere gitti. Bu sevecen adamın aslında bir ölüm meleği olduğunu nereden bilebilirdi ki ?

Josef Mengele kimdir (dogum 1911 - ölüm 1979 Brezilya) , Nazi Almanyası'nın tarihe  acımasızlık ve bilimdeki aşırılığıyla geçmiş ünlü Nazi doktorudur. Mengele ne demek yada Mengele nedir sorusunun cevabı acımasız bir cani doktor olacaktır. Mengele, Auschwitz toplama kampına gelen Yahudi esirlerin kötü sonuna doğru seçimlerini yapıyordu. Mengele yaptığı seçimlerde Yahudilerin yakılmaya mı gideceğini, ağır işlerde mi çalıştırılacağını seçiyor, hoşuna giden aykırı tipler olursa onları bilimsel çalışmaların da kullanıyordu. Yüzünde sürekli tatlı bir gülümseme olan ve yapacağı kestirilemeyen bir kişilikti. Doğu Avrupa'dan getirilen Macar, Polonyalı ve diğer esirlerden ise beğenmediklerini nakliye kamyonu yanında kendi tabancası ile vurduğuna dair mahkeme tutanakları vardır.

Mengele gençliğinde Münih Üniversitesi ve birkaç üniversitede eğitimler almış, daha sonradan Hitler'in Nazi partisine girmiştir. Bu süreçte Partiyle içli dışlı olan Mengele 1940 yılında Tıp eğitimini tamamlamış, Tabii Bu kampta isteği, Nazi çıkarları doğrultusunda Bilim çalışmaları yürütmekti. 1941 yılında II. Dünya savaşında gönüllü olarak Ukrayna cephesinde bulunmuştur. 1943 te ünlü Aucwits toplama kampına kendi isteği ile katılmıştır ve cephede yaralanmıştır. Rus cephesinde 3 Nazi askerinin hayatını kurtarınca Mengele'ye yüzbaşılık rütbesi verilmiştir.

Toplama kampları Onun için bulunmaz bir nimetti. İstediği kadar denek istediği şartlar ve deneye tabi tutabiliyor ve Kimse bunları sorgulamıyordu. Kendi psikopatça deneyleri yüzünden Milyonlarca kişi ölmüştür. Mengele'nin 2 milyon kişinin ölümünden sorumlu olduğu söylenmektedir.
Josef Mengele en büyük araştırması saf arı ırk yaratma konusunda idi. Sarı saçlı mavi gözlü Germen ırkı takıntısı yüzünden özellikle ikizler üzerinde çokça deney yapmış, Mengele ikizleri kullanma konusunda tutkulu bir cani doktor olmuştur. Çocukların gözlerine boya enjekte edilmesinden tutun çeşitli kimyasallarla zehirlenme gibi insanlara saç ve derilerine boya enjekte etme gibi pek çok akıl almaz deneyin mimarı olmuştur. Josef Mengele'nin mavi gözlü ırk yaratma saplantısı sebebiyle pek çok esir çocuk kör olmuştur.
deneyi

İkizler üzerinde bir ikizi ağaca çarpıp diğerinin ne tepki vereceğini ölçmek, yapışık ikizleri morfinsiz ayırmak gibi çok ilginç ve acımasız deneyleri sahibidir.

Savaşın ardından Kızılhaç örgütünün sağladığı sahte pasaport ile İtalya üzerinden Güney Amerika'ya Arjantin'e kaçmıştır. Brezilya'da 1979 da öldüğü iddia edilse de kesinlik kazanmamıştır. Mengele'nin Amerikan hükümeti tarafından kullanıldığı, 1976 ya kadar Brezilya'da Ailesiyle mutlu bir hayat sürdüğü gibi pek çok teori üretilsede MOSSAD'ın yakalayıp öldüremediği ender Nazi savaş suçlularından biridir. 1985 yılında Mengele'nin yakalanması için 3 milyon dolarlık ödül konulmuş daha sonra yapılan araştırmada, Brezilya'nın Bertigo kasabasında 1979 yılında yüzerken felç geçirip ölen kişinin cesedine yapılan DNA incelemesinde cesedin Mengele olduğu kanıtlanmıştır.

Bugün her ne kadar arkasından bu kadar kötülense de genetik biliminin babası olarak kabul edilir. Yaptığı araştırmalar pek çok ülke için inanılmaz faydalı olmuş, Tıp dünyasında hala onun araştırmaları bazı alanlarda kullanılmaktadır. Üst düzey ülkelerin savaştan sonra genetik ve tıpta bu kadar ilerlemesi buna bağlayanlar çoktur. Gaz odalarının üst limiti hala onun belirlediği üst limittir. Tabii bu limitin belirlenmesinde pek çok insan gaz odalarında yüksek basınca Maruz bırakılarak ne kadar basınçta öleceği ile tespit edilmiştir. Ayrıca Yahudi esirler üzerinde SS askerlerinin dayanıklılık noktasını ölçmek için buz dolu küvetlerde esirlerin eksi kaç derecede ne kadar sürede öldüğüne dair acımasız ve kan dondurucu deneylerde bulunmuştur. Mengele yaptığı ameliyatlarda ise genellikle anestezi kullanmamıştır.

Mengele Hitler'den hücre alarak çoğaltma yoluyla pekçok Hitler üretme gibi uçuk fikirlere de sahipti. Yani Hitler klonlama çalışmaları yapmıştır. 
Son zamanlarda Mengele'nin saf Arı ırk çalışmalarında başarıya ulaştığını ve bu kapsamda Brezilya'da 80 kişilik bir köyde 36 adet ikiz ürettiği ve bu ikizlerin hepsinin Sarı saçlı mavi gözlü olduğu şeklinde haberleri çıkmış, Tabii ki kanıtlanamamıştır. Josef Mengele aslında ilk etapta savaş sonrasında kurulan mahkemelerde, toplama kampındaki tıbbi deneylerde adı ve imzası bulunmadığından falza bahsedilmemiş ve belkide bu sayede kaçabilmiştir. Daha sonra ortaya çıkan tanık ifadelerile cani doktorun yaptıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca laboratuvarda tıbbi deneyler sırasında ölen esirlerden alınan parçalar duvarında asılıydı. Mengele için mavi göz biriktiren adam lakabı kullanılmıştır.

Bugün tıbbın ve genetiğin kendisine çok şey borçlu olduğu iddia edilmekte olsa da milyonlarca kişinin ölümünden bizzat sorumlu olup yaptığı deneyler kan donduran cinstendir. Çalışmalarında özellikle Nazi mantığı ile hareket ederek insanlık artığı olarak nitelendirilen, Çingeneler ve Yahudileri kullanmıştır. Cüceler üzerinde özel bir ilgisi bulunmaktadır. En sevdiği karakter Yedi Cüceler olduğu için cüceleri edip daha normal çalışmalarda kullandırmış. Cüceleri toplama kamplarında gaz odalarına yollamamış, onları temizlik işi gibi basit işlerde çalıştırarak Bir nevi kıyak geçmiştir.