Top Ad unit 728 × 90

Neden Alo Deriz

aaa

Telefon Çalınca çoğumuz Telefonu açarken Alo diyerek telefonu açarız. Alo sözcüğü yörelere ve lehçelere göre değişiklik gösterebilir. Alo pekçok slogan, afiş ve sözlere Malzeme olmuştur.Çoğumuzun günlük hayatta pek çok kez kullandığı seslenme ve telefon konuşma Sözüdür.
Peki bu ne "ALO" sözü? Nereden gelmektedir hiç düşündünüz mü? Bu sözcük Telefonun ilk icadı ile Ortaya çıkmış ve hala o icadı yad etmektedir.
Telefonun mucidi olan Graham Bell atolyesinde çalışırken Ilk telefonu Sevgilisinin Bulunduğu yere hat çekme suretiyle ilk Telefon hattını kurmuştur. Sevgilisinin ismi Alessandra Lolita Oswaldo'dur.
Graham Bell, telefon denemelerini yapmak için sık sık ve sevgilisini Arar. Artık aramalarda Ismini kısaltarak Ale lolos şeklinde hitap etmeye başlar ve bu soylene söylene Alo olarak Bir nevi tarihi geçer. Graham Bell'in Bitmeyen tükenmeyen sabrı ve mucidliği nedeni de sürekli denemeler yapması, sevgilisini bunaltır ve Oswaldo Hanım onu terk eder.
Ardından zamanla telefon tüm şehri yayılır ve Herkes telefonu kullanmaya başlar. Çoğu kiside Mucit Graham Bell'in arar. Bell Kendisini sadece sevgilisinin arayacağını bekleyerek Her telefon açışında telefonu alo diyerek açar. Alo sözü ona saygı manası ile tüm şehre yayılır ve günümüze kadar devam eder.
Yani "Alo" sözcüğü Kısaca telefonun mucidi Graham Bell'in sevgilisine seslenme mesajıdır.
Bu sebepten telefon açtığımızda Ister gram Bell ve sevgilisini yad edelim ve Alo sözünü kullanalım, isterseniz "efendim" ya da daha başka sözcüklerle Kendi kültürümüze uygun hitaplar da kullanmamız uygun olabilir. Seçim size kalmış.
Neden Alo Deriz Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:50 Rating: 5
loading...

1 yorum:

  1. Mesela sevgilisinin adi bulent falan olsa bilo diyecekmisiz demek ki. Iyi gene alexandra alo olmus.

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.