aaa

Telefon Çalınca çoğumuz Telefonu açarken Alo diyerek telefonu açarız. Alo sözcüğü yörelere ve lehçelere göre değişiklik gösterebilir. Alo, pekçok slogan, afiş ve sözlere malzeme olmuştur. Alo çoğumuzun günlük hayatta pek çok kez kullandığı seslenme ve telefon konuşma sözüdür.

Peki nedir bu "ALO" sözü? Nereden gelmektedir? Bu sözcük Telefonun ilk icadı ile Ortaya çıkmış ve hala o icadı yad etmektedir.

Telefonun mucidi olan Graham Bell atolyesinde çalışırken ilk telefon hattını sevgilisi Alessandra Lolita Oswaldo Bulunduğu eve çekmiştir. 

Graham Bell, telefon denemelerini yapmak için sık sık ve sevgilisini Arar. Artık aramalarda ismini kısaltarak Ale lolos şeklinde hitap etmeye başlar ve bu söylene söylene Alo olarak Bir nevi tarihe geçer. Graham Bell'in bitmeyen tükenmeyen sabrı ve mucidliği nedeni de sürekli denemeler yapması, sevgilisini bunaltır ve Oswaldo Hanım onu terk eder.

Ardından zamanla telefon tüm şehri yayılır ve herkes telefonu kullanmaya başlar. Çoğu kişide Mucit Graham Bell'i arar. Bell Kendisini sadece sevgilisinin arayacağını bekleyerek her telefon açışında telefonu alo diyerek açar. Alo sözü ona saygı manası ile tüm şehre yayılır ve günümüze kadar devam eder.

Yani bu teoriye göre "Alo" sözcüğü Kısaca telefonun mucidi Graham Bell'in sevgilisine seslenme mesajıdır.

Graham Bell'in Alo sözü Efsane mi?


Alo sözcüğünün Graham Bell'in sevgilisine söylediğin hikayesi Efsane olarak lanse edilmiş ve gerçek olmadığı ileri sürülmektedir. Buna göre Graham Bell'in Osvaldo isimde bir sevgilisi olmayıp, gerçekte karısının ismi Mabel Bell'dir. Kendisi işitme engelli olup, kocası ile Graham Bell'in kısa bir dönem öğretmenlik yaptığı işitme engelliler okulunda tanışmışlardır. Ayrıca yabancı kaynaklarda Graham Bell eşinin işitme engelini iyileştirmek ve duymasını sağlamak için telefon üzerinde çalıştığını, bu sayede telefonu icat ettiği teorisi üzerinde durmaktadırlar.

Bu yüzden internette dolaşan Graham Bell'in sevgilisi hikayesinin aksine Alo sözcüğünün İngilizce merhaba anlamına gelen hello ya da bunu Fransızların kötü bir şekilde Allo şeklinde çevrilmesiyle dilimize girmişti. Diğer bir iddia da 1909 yılında posta nezaretinin Posta Telefon Telgraf Nezareti'ne dönüştüğünde bir selamlama sözcüğüne ihtiyacı duymuş ve alo sözü Bu sayede dilimize yerleşmiştir.

Graham Bell İlk Telefon Görüşmesini Kiminle Yaptı

Graham Bell ilk telefon görüşmesini 10 Mart 1876 yılında yardımcısı Watson ile yapmıştır.
Graham Bell evde dökülen asit temizlemek için Watson'a telefon ile " Bay Watson buraya gelin sizi görmek istiyorum" demiştir. Graham Bell'in ilk telefon sözü bu olmuştur.

Her ne kadar Graham Bell ilk görüşmesini eşi ya da sevgilisi ile yaptığı düşünülse de şaşırtıcı bir şekilde telefonun mucidi Graham Bell ilk telefon görüşmesini yardımcısı Watson ile yapmıştır.