Top Ad unit 728 × 90

Şahmaran Efsanesi - Yılan Hikayesi


Şahmaran efsanesi yıllardır Anadolu'da süregelen bir efsanedir. Aynı tür  yılan kadın efsaneleri farklı mitolojilerinde de geçer. Özellikle yunan mitolojisinde buna benzer medusa vardır. Efsanenin kaynağı ise Mersin'in Tarsus ilçesidir.

Bu efsaneye göre Şahmaran adında vücudu insan vücudu altı ise yılan vücudu olan bir canlı yaşarmış. Şahmeran, insan oğlundan uzakta yerin yüzlerce metre altında gizli bir bahçede yaşarmış.
O devirde yaşayan Camsad adında fakir bir köylü, bir gün ormanda bal dolu bir kuyu görmüş ve balı olmak için kuyunun dibine iner. Ancak kuyudan çıkamaz ve hapsolur. Yardım almak için çığlıklar atar ancak sesini kimseye duyuramaz. Ardından kuyunun dibinde bir ışık görür ve kuyuyu kazar ışığın geldiği yeri bulmak için. Kendini bir anda Şahmaran'ın karşısında bulur. Şahmaran çeşitli güzellikler ve harika meyvelerin olduğu müthiş bir bahçede yaşamaktadir.
Böyle güzel bahçeyi Camsad, hayatı boyunca görmemiştir. Bahçede bir havuz bulunmakta ve havuzun başında insan başlı süt beyaz  tenli yılan vücutta Şahmaran bulunmaktaydı. Havuzun çevresi yılanlarda doluydu. Camsad'ı  kabul eder ve hoşgeldin insanoğlu der.
Ardından Camsad'a çeşitli ikramlarda bulunur ve Camsad'a nereden geldiğini ve hikayesinin sorar. Camsad uzun uzun anlatır. Camsad, şahmaran'ın güvenini kazanır. Ardından yıllarca o bahçede şahmaranla ne yaşar.
Yıllar sonra Camsad, Şahmaran'a yalvararak "izin ver ne olur gideyim, ailemi çok özledim" der. Şahmaran bunun üzerine "insanoğlu küçük menfaatleri için büyük felaketlere razı olur insanoğlu nankördür" der.
Şahmaran gitmesine razı olur ancak kesinlikle hamama gitmemesini, Şahmaran'ı gören insanların hamama gittik takdirde vücudunun pullarla kaplanacağını ve kendisinin açığa çıkacağını söyler. Ayrıca kimseye gizli bahçenin ve kendi yerini söylememesini, bu konunun sır kalmasını istediğini söyler. Camsad, tabii ki der.
Camsad sonunda ailesine kavuşur ve sırrı saklar. Ayrıca hiçbir şekilde hamama gitmez. Ancak yıllar geçince bölgenin kralı hastalanır ve veziri ona" kralım sizin derdinizin devası Şahmaran'ın etini yemekten geçer" der. Buna inanan kral bütün halkın hamamda toplanmasını emreder. Ardından bütün ahali hamamda toplanır, ancak Camsad gitmeyi reddeder. Zorla dövüle dövüle hamama götürülür ve hamama girdiğinde vücudu pullarda kaplanınca, Şahmaran'ın gördüğü anlaşılır.
Ardından türde işkenceler yapılarak yerini söylemesine zorlanır. Camsad işkencelere dayanamayarak sonunda yerini söyler ve o kuyu tekrar kazılarak Şahmaran yakalanır.
Şahmaran tekrar karşılaştığı Camsad'a "Gördün mü insanoğlu nankördür der" ardından "benim etinden su yapılacak, ilk su sana verilecek, sakın o suyu içme! ikinci suyu iç etimi de krala yedir der.
Camsad Şahmaran'ın tavsiyesine uyar ve ilk suyu vezire içerir. Ardından ikinci suyu kendi içer ve eti krala yedirir. Vezir ölür, kral iyileşir ve kral, Camsad'ı veziri yapar.
Şahmaran efsanesi böyledir. Efsane devam eder ve denir ki Şahmaran'ın öldürüldüğü yılanlar tarafından öğrenildiğinde Tarsus'un yılanlar basacaktır.

Şahmaran Efsanesi - Yılan Hikayesi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 11:34 Rating: 5
loading...

9 yorum:

 1. trt'nin ödüllü belgesellerinden yarısı insan yarısı yılan isimli belgeseli var. izlenebilir.

  YanıtlaSil
 2. Bu zamana kadar Şahmaran'ın Türkan Şoray'ın oynadığı film den ibaret bilirdim hikayesi de güzelmiş

  YanıtlaSil
 3. insanoğlu küçük menfaatleri için büyük felaketlere razı olur insanoğlu nankördür. Bu söz tüm olayı özetliyor bence.

  YanıtlaSil
 4. Topkapi sarayinin girisinde heykeli olan kafasi insan,vücudu yılan heykel ve rengarenk renklerde kuyruğu var.Efsane

  YanıtlaSil
 5. Alın işte, Sfenks gibi mısır efsanelerine özenen insanlarımız için halis muhlis Türk efsanesi: Şahmaran

  YanıtlaSil
 6. Böylece bunun Türkan Şoray'ın oynadığı filmlerden ibaret olmadığını Öğrenmiş oldum,şahmaranın

  YanıtlaSil
 7. Bu topraklarin en enteresan efsanelerinden biri. Adamakilli bir filminin yapilmamasi buyuk kayip

  YanıtlaSil
 8. Tarsuslu olarak şahmaran efsanesini çok dinledim, gerçekten var gibi geliyor bana...

  YanıtlaSil
 9. ''insanoğlu küçük menfaatleri için büyük felaketlere razı olur insanoğlu nankördür'' Bu laf herşeyi anlatıyor nokta.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.