mesaj

Şirinler çizgi filmi hepimizin bildiği gibi mavi ufak yaratıklar bir köyde yaşamakta ve kötü büyücü Gargamel tarafından sürekli avlanmak istemektedirler. Fransız çizer Pierre tarafından hayata geçirilen şirinler çizgi filmi daha sonra sinema filmi de yapılmıştır.


Asıl konumuza gelirsek Şirinler'in bu her gün izlediğimiz sevimli canavarları aslında altında yatan gizli mesajlar ne acaba?

Şirinler çizgi filmi komünizmi anlattığı ve insanlara subliminal mesaj yoluyla komünizm propagandası yaptığı iddia edilmektedir. Tabi bunun içinde güçlü deliller mevcuttur. Amerika'da komünizmi çağrıştırdığı için şirinler filmi çizgi filmi yıllarca yasaklı kalmıştır.

Gelelim nedenlerine, şirinler köyde yaşamaktadır ve bu köyde hiçbir şekilde para pul geçmemekte, her şey ortak ve takas yoluyla yapılmaktadır. Şirinler köyü adeta bir komündür. Şirinler'de herkesin bir özelliği vardır aynen komünist rejimde her bireyin bir özelliği olup, bütüne yardımcı olduğu gibi, şirinlerde bu şekilde hareket etmektedir. Şirinlerde bir tek Şirin Baba'nın takkesi kırmızıdır. Kızıl rengi komünizmi çağrıştırmaktadır. Ayrıca Şirin Baba'nın sakalı Karl Marx'ın sakalına çok benzemektedir.

Gargamel ise kapitalizmi anlatmaktadır. Çünkü kapitalizm komünizme göre kötü ve çirkin bir şeydir ve sürekli avlanmaktadır. Aynı Gargamel'in çirkin resmedilmesi ve Şirinler'i sürekli yakalayıp altın yapmak istemesi gibi. Ayrıca Gargamel Şirine'yi yaratmış, Şirinler'in içine sokmuştur. Şirine Şirinler'deki tek kadın karakterdir. Bu da kapitalizmin tüketici toplumu oluşturmak için kadın ve cinsellik ögesini kullandığını iddia edilmektedir. Ayrıca her karakter bir şeyi temsil etmektedir. Şirine kadını, Güçlü Şirin maço erkeği, Şirin Baba liderliği, Süslü Şirin eşcinselliği, Gözlüklü Şirin ise iddaa odur ki Troçki idi. Aynı Troçki gibi komünizmi eleştirmiş ama komünist yaşamda yer almış ve Troçki de Gözlüklü Şirin gibi gözlük takardı.

Gelelim diğer teori olan masonluk iddiasına. Bu iddiaya göre ise Şirinler masonluğu temsil etmektedir. Şirin baba mason babasını simgelemekte ve kedinin ismi Azazildir. Ayrıca Şirinler Köyü'nün toplam nüfusu 99 olup masonlukta önemli bir rakamdır.

Tabii ki bunların çoğu iddiadan öteye gidemez. Kimine göre  bunların hepsi fazla abartılmış konularda olabilir. Ne var ki Şirinler, yıllarca çoğumuzun severek izlediği bir çizgi film olmuştur Ancak Şirinler gerçek hikayesi ve taşıdığı mesaj ile ilgili tartışmaları hala devam etmektedir.