saint germenKont Saint Germain Avrupa tarihinde 300 yıl boyunca çeşitli saraylarda yaşadığı ve çeşitli tarihlerde farklı kişiler tarafından görünüp tanındığı iddia edilen oldukça ilginç bir efsanedir.

Yaşayıp yaşamadığı halen tartışılan Kont Saint Germain, simyacı, filozof, gezgin, bilgin, mucit adıyla pek çok Avrupa ülkesinde ve saraylarda bulunmuş çeşitli tarihlerde pek çok kişi tarafından tespit edilmiştir. Kont için çok yakışıklı, nazik ve iyi giyimli biri olarak tasvir edilir. Saint Germain kontu olarakta bilinir.

Resmi kimliği olmayan bu kontu bazı kaynaklar hala yaşadığını iddia eder. Pekçok mistik bilimci ve UFO teorisyeni bu kişinin hayatını incelemiş, efsane derinleştirmiştir. Kont Saint Germain ile görüşen tanıklar, kendisinin bir zaman yolcusu olduğunu iddia etmiş, büyük bir buluş yaptığını söylemiş, hatta Fransız sefiresi Madam Gergy 1710 yılında Venedik’te kırklı yaşlarda gördüğünü ardından 50 yıl sonra kendisini Paris’te tekrar gördüğünde Kont’un hiç yaşlanmadığını söylemiştir.

Avrupa efsanelerinin en önemlilerinden biri olan Kont Saint Germain aslında Shakespeare, kral Tudor'un kendisi yada demir maskeli adamın aslında o olduğu şeklinde pekçok efsane dolaşmaktadır. Kont Saint Germain kendi ifadesine göre Himalayalar'a gitmiş, orada gizemli ve herşeyi bilen adamlarla tanışmış, ardından Avrupa'da saraylarda yaşamıştır.

15. Louis’in ona 18. Yüzyılda Laboratuvar tahsis ettiği ve Saint Germain konutunun burada çalışmalar yaptığı, tarih bilgisinin çok üst düzey olduğu, hem bilim hemde tarih alanında bu kadar bilgiyi nasıl bildiği sorulduğunda Piramitlerde eğitildim dediği öne sürülür. Ayrıca kendi ifadesine göre Kleopatra ile görüşmüş, Aslan Yürekli Richard ile arkadaş olmuştur. Dahası Kont Saint Germain’in sesi güzeldir ve harika besteler yapmaktadır. Öyleki Çaykovski’nin onun bestelerini çaldığı öne sürülür. Kendisinin gençleştirme iksiri bulduğuna ve içtiğine inanılmakla beraber büyücü olarak tanımlanmaktadır.

Kont Saint Germain'in gizemi hala çözülemezken tarihin karanlık sayfalarından biri olmaya devam etmektedir.