davası

Bozkurt Lotus davası, Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu ilk yıllarda, uluslararası Arena'da kazandığı ilk zaferlerden biridir. Bu hukuki zafer neticesinde milletçe büyük bir coşku yaşanmış ve Türkiye Cumhuriyeti uluslararası alanda adından söz ettirmiştir.

Bu davanın oluşmasına sebep olan olay ise 1926 yılının Ağustos ayında, Midilli açıklarında Lotus isimli Fransız gemisi ile Bozkurt isimli Türk gemisinin çarpışmasıdır. Kaza neticesinde, 8 Türk denizcimiz hayatının kaybeder, Lotus gemisi kaza sırasında gemimizde bulunan mürettebattan, 10 kişiyi kurtarır. İstanbul'da olayın duyulmasının ardından ailelerin şikayeti üzerine Savcılık tarafından dava açılır. Lotus gemisinin Fransız Kaptan Demons ile Bozkurt gemisinde bulunan mürettebattan Hasan Bey tutuklanır.
ödül
Atatürk Tarafından Mahmut beye verilen Ödül

Bu tutuklamanın ardında, uluslararası bir fırtına kopar. Fransa geçmişten ve kapitülasyonlardan kalma alışkanlıkla, Türk içişlerini hiç önemsemediğinden dolayı, Türkiye'nin böyle bir yargılama yapamayacağını, Kaptanın Fransa'ya iadesini talep eder. Türkiye ise olayın kendi vatandaşlarına karşı işlendiğini ve Türk karasularında olduğunu söyleyerek davayı açar ve Kaptan Demons, 80 gün hapis ve para cezası ile cezalandırılır.

Fransa iddiasını devam ettirerek, olayı Lahey Adalet divanına taşır. Tutuklanan Kaptan Demons için Türkiye'nin yüklü bir tazminat ödemesini ister.
Açılan davada, Türkiye adına hukukçu Mahmut Esat bey savunma yapar. Tüm savunmayı ve Lahey Adalet Divanındaki duruşmalar için gerekli tüm belgeleri tek başına hazırlar. Mahkeme sonucunda, Lozan'dan tanınan haklardan dolayı, Türkiye haklı bulunur ve Fransa'nın tazminat talebi reddedilir.

Bu dava sonrasında Türkiye'de büyük bir sevinç yaşanır. Davanın kazanılmasında ki en önemli etken olarak, Mahmut Esat beyin, titiz ve dikkatli çalışarak davaya hazırlanması ve yaptığı güzel savunmanın etkili olduğu düşünülmektedir.
Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin, Fransa karşısında kazandığı uluslararası zafer Bozkurt Lotus davası kendini ispatlaması açısından önemli olmuştur.
Mustafa Kemal, davayı çok dikkatle takip etmiş ve Mahmut Esat beyi bizzat kendisi görevlendirmiştir. Mahmut Esat bey' in bu zaferinden sonra Atatürk tarafından kendisine Bozkurt soyadı verilmiştir.
Dönemin Fransız gazeteleri, kaybedilen  davayla ilgili, Atatürk ve Mahmut Esat beyi  kastederek yaptıkları yorumlarında, Aslan Pençesinden Belli Olur şeklinde manşetler atmışlardır.