Top Ad unit 728 × 90

Osmanlıya Önerilen Rüşvetler

rüşvet

Osmanlı İmparatorluğu, asırlar boyu Avrupa' nın ve dünyanın, korkulu ülkelerinden biri olmuş Osmanlıdan Oldukça çekinmişlerdir.
Osmanlı İmparatorluğu, sürekli akınlarla sınırlarını genişletmiş ve üç kıtaya yayılmış bir devlettir. Tarih boyu yaptığı savaşlarla bilinen Osmanlı İmparatorluğu,
Savaşları masa başında kazanmayı Seven batılılar arasında, pek çok kere Savaş başlamadan, gelecek olan Osmanlı ordusunun durdurmak ya da savaşın ortasında ki kötü koşullardan kaçmak için, defalarca Osmanlı İmparatorlarına rüşvet önermişlerdir. Bu duruma Prut Savaşı, yani Rusya ile yapılan savaşta önerilen rüşvet  ile daha bir çok savaşta önerilen rüşvetler gösterilebilir.
Bunun haricinde En bilinen rüşvet teklifi, II.Abdülhamid Han'a yapılmıştır. Osmanlı'ya ait olan Filistin topraklarında yaşayan Yahudiler tarafından, hayalini kurdukları Yahudi devleti kurmak için Osmanlı İmparatorluğundan, Filistin bölgesini satın almak istemişler, yani bir nevi rüşvet teklif etmişlerdir.
Theodor Herzl, Abdülhamid Han'a 33 Milyon İngiliz altını Ödemeyi, ayrıca çok büyük bir deniz filosu yaptırmayı ve bir o kadar da faizsiz kredi Vermeyi teklif etmiş, ancak Abdülhamid Han bu ahlaksız teklif reddetmiştir. Yahudilerin planlarını bozmak için harekete geçmiştir.
Bir başka rüşvet olayının ise Birinci Dünya Savaşı sırasında, Irak cephesinde Kut'ül Amare Savaşı'nda yaşandığı iddia edilmiştir. Bildiğiniz üzere kut'ül Amare zaferi İngilizlerin Osmanlıya yenildiği savaştır. Birinci Dünya Savaşında kapana kısılan İngiliz ordusunu kurtarmak için Arabistanlı Lawrence harekete geçmiş ve Osmanlı kumandanı Halil Paşaya giderek, İngiliz ordusunun zarar görmeden bölgeden çıkarılması için Iki milyon İngiliz sterlini Önerdiği iptal edilmiştir. Teklif edilen para O zamanki Osmanlı Hazinesinin 4 katı bir miktardır. Halil Paşa bu teklifi reddetmiş, savaşın sonunda, İngiliz ordusu yenilerek yaklaşık 13 bin kişi ile Osmanlı ya teslim olmuştur.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu tür ahlaksız teklifler her zaman olmuştur. Ancak diğer yandan baktığımızda, bu koca imparatorluğun yıkılmasının büyük sebeplerinden birinin, devlet içerisinde dönen rüşvet dalgası olduğu söylenebilir. Devlet içinde yaşanan rüşvet ve yolsuzlukların idari safhalara ulaşmasıyla birlikte Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü hızlanmıştır.
Bu sebeptendir ki geçmişimizden ders çıkarıp, önemli adımlar atmadan önce bu hususlara dikkat etmemiz ve tuzaklara düşmemiz gerekmektedir.

Osmanlıya Önerilen Rüşvetler Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 13:48 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.