Rusya

Grigory Yefimovich Rasputin, Çarlık Rusya'sında Sibirya bölgesinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, Rusya dünya tarihinin en gizemli kişiliklerinden biri olarak bilinmektedir.

Onu bu kadar esrarengiz ve gizemli yapan olaylar çocukluğunda başlamıştır. Babasının çiftliğinde sakin bir hayat sürmekteyken bir gün bir at çalınır. Rasputin (1869-1916), çocuk haliyle hırsızın kim olduğunu, nerede olduğunu, nasıl yaptığını anlatır. Olayı görmemesine rağmen bu derece net bilgi vermesi insanları hayrete düşürmüş ve daha ilginci hırsız, suçunu kendi itiraf etmiştir.

Ardından Rasputin 1863 yılında din eğitimi almak için manastıra yollanır. Burada kısa zamanda vaazları ve kehanetleriyle papaz olan Rasputin, dünya turuna çıkar. Burada vaazları kehanetleri ile kısa zamanda ilgiyi üstüne çekmiştir.

Kehanetleri çoğunluk da doğru çıkmakta olan Rasputin, çarın çocuğu Aleksi'nin Hemofili hastası olacağını ve bu hastalığı da kendisinin iyileştireceği kehanetinde bulunmuş ve kısa zamanda bu gerçek olmuştur.

Çocuk gerçekten kan durmama yani Hemofili hastası olmuştur ve 1907 yılında çok ağır bir kanama geçirir. Bunu iyileştireceğini öne süren Rasputin saraya çağırılır ve yaralara dokunup dualar okuyarak kısa bir sürede çocuğun yaralarının kapanmasını sağlar. Yaptığı bu tedavi üzerine Çar II. Nikolay'ın güven ve sevgisini kazanır.

Sarayın kapıları Rasputin için sonuna kadar açılmış bulunmaktaydı. Yaklaşan Birinci Dünya Savaşı ve Bolşevik devrimi ile ilgili kehanetlerde bulunan Rasputin, insanları hayrete düşünmeye başlamıştı.

Çariçe ile iddiaya göre yasak ilişkiye başlamış ve Çariçe Aleksandra Fyodorovna sürekli onun talimatlarıyla hareket etmekteydi.
Rasputin yakışıklı ve delici mavi gözleriyle kadınları baştan çıkarıyordu ve bu sayede saray etrafında kendine inanılmaz bir yer edinmişti.

Çariçe Aleksandra Fyodorovna'nın onun sözünden çıkmaması ve yasak ilişkileri, ayrıca kehanetlerinin gerçek çıkması, aykırı vaazları nedeniyle bir kısım çevreler rahatsızlık duymaya başlamış ve İngiltere'nin öncülüğünde Rasputin'e suikast girişiminde bulunmuş ve asıl onun ölümsüzlük, şeytanlık lakaplarına konu olması ölümü ile gerçekleşmiştir.

Sarayda bulunan Prens Yusufov 30 Aralık 1916 günü Rasputin'i yemeğe davet eder. Kırım Tatarı Prens Yusufov'un (Feliks Jusupov) amacı Rasputin'i öldürmektir. Ayrıca yan odada İngiliz ajanı bulunmaktadır. Bu yemekte Rasputin ile bir konu konuşacağını söyleyen Yusufov, ona ilk etapta içine Siyanür katılmış yiyecekler ve şarap ikram eder. Rasputin, bunları afiyetle yer ve ilginçtir hiçbir şey olmaz. Bunun üzerine Yusufov telaşa kapılır. Yan odaya geçerek İngiliz ajanına ne yapacağız diye sorar. Bunun üzerine Ajan ona bir silah verir ve Yusufov Rasputin'i vurur. Ancak Rasputin içeri girdiklerinde ölmemiştir ve ayağa kalkar 2 metre boyuna sahip olan Rasputin kaçmaya başlar. Bunun üzerine peşine düşen prens ve Ajan tekrar Rasputin'e ateş eder ve vücuduna isabet eden kurşunla nedeniyle dere yatağına düşen Rasputin'in iki gün sonra cesedine ulaşılır.

Ancak ilginç ve gizem buradan sonra başlamıştır. Yapılan otopside Rasputin'in kurşunlar nedeniyle ölmediği, ciğerine dolan su nedeniyle hayata gözlerini yumduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu haberin doğru olmadığı sonradan ortaya çıkacaktır.

Rus ve dünya tarihine geçen Rasputin, Birinci Dünya Savaşı'nın başlayacağını ve Rusya'nın savaş dışı kalması konusunda yönetimi uyarmıştı. Bu sebeple Rusları savaşa çekmek isteyen İngilizlerin planlarına ters düşen bu kehanetler nedeniyle Rasputin'i ölüm listesine aldıkları ve kod adı olarak Kara Büyü verdikleri, esrarengiz İngiliz ajanının günlüklerinde tespit edilmiştir. Ayrıca Savaşın öncesinde Rasputin Çar ve ailesine savaşa girildiği takdirde Bolşeviklerin isyan edeceği ve Rusya'nın yenileceğini söyleyerek baskı kursada Çarlık Rusya'sı 1914 yılında 1. Dünya Savaşına girmiştir. Rasputin'in öldürüldüğü 1916 yılında zaten Rusya savaştaydı ancak Rasputin'in baskıları hala devam ediyordu. Bu sebepten saray ve özellikle Çariçe üzerinde etkili olan Grigory Rasputin Rusya'yı savaştan çekebilecek etkisi olduğu sebep gösterilerek İngiltere Savaş Dairesinin organize ettiği suikast ile ortadan kaldırılmıştır.

Rasputin öldükten sonra kehanetinin doğru olduğu çıkan ama nafile. Çarlık Rusya'sı ortaya çıkan devrim ile yıkılır, Çar II. Nikolay ve ailesi ise bir bodrum katında kurşuna dizilip feci bir şekilde katledilir. Ayrıca ölümü ile Rasputin efsanesi oluşturan hadise yani otopsisinde aslında ciğerlerine hiç su dolmadığı, dereye atıldığında yada düştüğünde zaten kafasına gelen 3. kurşun sebebiyle öldüğü yer almıştır.

Büyük bir seks gücü olduğu ve bu nedenle cinsel organının kesilip Deneylerle incelenmek üzere saklanmış hala Rasputin'in penisi St. Petersburg müzesinde sergilenmektedir.