Top Ad unit 728 × 90

24 Yıl Kuşatılan Ada Girit Osmanlı'nın Girit Fethi

osmanlı

Girit adası Ege ve Akdeniz'in birleşiminde bulunan ve karasularından uzakta olan bir Ege adasıdır.
Girit, Osmanlı imparatorluğu için önemlidir stratejik hedef olmuştur. 1600'lerin başında Girit, Venediklilerin elindeydi. Venedikliler bu stratejik adayı Akdeniz'de rahat dolaşmak için ve ticaret amacıyla oldukça fazla kullanıyordu. Son zamanlarda Osmanlı'nın Afrika topraklarına ulaşımı ve Akdeniz'deki seyahatleri, korsanlar tarafından sıklıkla rahatsız edilince ve korsanların bir üssü haline gelen bu adanın alınması şart olmuştu.
1645 yılında 1.İbrahim tarafından Girit seferi başlatılmış ve bu başlatılan kuşatma tam 24 yıl sürmüştür.
girit
Piri Reisin Girit Haritası

Girit'in alınması nihayetinde 4. Mehmet zamanında başarılmış, 1669 yılında Osmanlı topraklarına katılarak Venediklilerle yapılan anlaşma sonucunda Osmanlı eyalet haline gelmiştir.
Girit'in fethinin bu kadar uzun sürmesi, Osmanlı'nın deniz gücündeki yavaşlama ve dünya standartlarına ayak uyduramaması olarak nitelendirilmiş, seferin başladığı tarihlerde çıkan isyanlar ve Venediklilerin Çanakkale boğazını işgal etmesi, kuşatmanın bu kadar uzun sürmesine sebep olmuştur.
Girit'in alınması Osmanlı açısından stratejik öneme sahip bir sefer olmuş, Akdeniz'in Osmanlı açısından güvenli için önemli bir üst konumuna gelmiştir. Girit Osmanlı devleti'nin son kazandığı ada olmuştur.

24 Yıl Kuşatılan Ada Girit Osmanlı'nın Girit Fethi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:06 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.