GAP

Pine GAP, Avustralya'da uçsuz bucaksız çöllerin ortasında kurulmuş, çok gizli bir askeri tesistir. Kuruluş amacı uydu takip sistemleri ve uydu takibi gibi görünse de içine girmek tamamen yasaktır. Bu yüzden hakkında bilgi çok kısıtlıdır.

Pine GAP için Avustralya'nın 51. bölgesi desek yanlış olmaz. İçeri girmenin ve üstünden uçmanın dahi yasak olduğu bu gizli askeri tesiste, Avustralya ve Amerika ortaklığında çalışmalar yürütülmektedir. Avustralya hükümeti, Pine Gap hakkında konuşma yapmaktan kaçınmaktadır.

1970'lerde kurulan bu tesisin içinde ne yapıldığı ile ilgili pekçok Komplo Teorisi üretilmektedir. Amerika'nın masraflarını karşıladığı bilinen bu tesis hala bir sır küpü olarak kalmaktadır ve dünyanın girilmesi yasak olan ender yerlerinden biridir.

Pine Gap'ta Amerika Birleşik Devletleri'nin insansız hava araçları üzerine çalışmalar yaptığı ya da uzayın görüntülendiği bir tesis olduğunu iddialar arasındadır. Diğer bir iddia ise Pine Gap'ta gizli nükleer araştırmalar yapılmaktadır. Her ne kadar teoriler ortaya atılsa da Pine Gap hakkında neredeyse hiç bir bilgi bulunmamaktadır. Pine Gap 2018 yılında Netflix tarafından aynı isimde Pine Gap dizi olarak çekilmiş ve popüler kültürde yer bulmuştur. Dizinin konusu Avustralya, Amerika ve Çin üçgeninde, Pine Gap gizli tesisi üzerinden yapılan casusluk faaliyetleri ele alınmaktadır.