Top Ad unit 728 × 90

Doğu Blok Kuklası Todor Jivkov

bul

Todor Jivkov 1911 1998 Bulgaristan'ın Soğuk savaş döneminde tam 35 yıl yöneticiliğini yapmış Komünist Parti Merkez komitesi birinci Sekreteridir.
Todor Jivkov 2. Dünya Savaşı'na kadar komünist örgütlenmelerde yer almış, ardından 2. Dünya savaşında halk milislerine katılmış ve hızlı yükselerek Bulgaristan'a Komünizmin yerleşmesiyle ülke içinde kademeleri iyice artmış önce başbakanlık ve 1962 yılında devlet başkanına seçilerek yönetimi davranmıştır.

Ilk etapta ülkeyi tarım toplumundan endüstri toplumuna geçirmek gibi parlak bir düşüncesi olsa da komünist görünümlü faşist bir yapıyı ülkeye monte etmiştir. Türk ve Müslüman azınlığa oldukça büyük zulümler sergilenmeye başlayan Jivkov ve yönetimi ile tam bir Sovyet uydusu olmayı başarmıştır.
Politikalarını Sovyet Rusya'dan alan, akıl hocalığını Rusya'nın yaptığı tam bir Sovyet güdümünde olan kukla bir devlet başkanı olmuş, dışarıda Rusların yardakçısı gibi görünüp, içerde ise halkına, muhaliflere ve Türk azınlığa özellikte büyük zulümler etmiştir.
1980 lerde başlayan asimilasyon Yani herkesin Bulgarlaştırma, Türk azınlığın isimlerinin değiştirilmesi gibi ileri zeka ürünü! bir proje onun eseri olup bunun sonucunda Bulgaristan'daki soydaşlarımızın Türkiye'ye 1989 dan itibaren büyük bir göç dalgası olmasına sebep olmuştur.
Pek çok insanın hayatını karartan bu yönetim Komünizmin yıkılması ile yargılanmış ve demokratikleşme süreci, arkasında Rusyanın durmayışı ve 1990 da Jivkov yönetimi bırakmıştır. Hemen ardından tutuklanmış, 2i sene sonra cezası ev hapsine çevrilmiştir. Zimmetine para geçirdiği nedeniyle hakkında suçlamalar bulunmuş, özellikle Belene esir kampında ve genel olarak halk arasında yaptığı insan hakları ihlalleri nedeniyle sürekli suçlansa da, öldüğünde tüm suçlamalardan aklanmıştır.
Bugün hiç kimsenin sevmediği ve nefret ettiği bir politikacı ( ya da diktatör)olarak özellikte Türklere yaptığı zulümlerle hatırlanmaktadır. Osmanlı'dan Bulgaristan'da kalan Türkler onun yönetiminde neredeyse Bosna'daki gibi soykırım sürecine doğru gidilirken Türkiye'nin ve Turgut Özal'ın girişimleriyle bölgedeki Türkler Türkiye'ye göç etmiştir.
Zatürreden öldüğünde 1998 de devlet töreni yapılmak istenmiş, ancak Bulgar hükümeti bunu reddetmiştir.
Doğu Blok Kuklası Todor Jivkov Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:37 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.