Top Ad unit 728 × 90

Dostluğun ve Sevginin En Güzel Hikayesi Ertuğrul Fırkateyni

fırkateyni

Padişah 2. Abdülhamid tahta çıkmasının ardından dış ilişkilere önem vermiş ve doğuda yükselen ülke Japonya, Osmanlı'nın ilgisini çekmiştir. Ardından Japonya ile ticari gelişmelere hız vermiş, bir dostluk kurulması için Çabalar sarf etmeye başlamıştır.
Bu gelişmeler neticesinde 1878 de Japon Seiki adında Japon deniz öğrencilerinden oluşan bir gemi İstanbul'a gelir ve çeşitli hediyeler ve dostluk Rüzgarları esmeye başlar.

Ardından 1887 yılında Japon imparatoru Meiji'nin amcası, Japon İmparatoru tarafından verilen yüksek değerli Krizantem nişanını Sultan 2. Abdülhamid'e vermek üzere gemi ileİstanbul'a gelir. Bu dostluk heyeti padişah ve halk tarafından oldukça güzel karşılanır, gelişen dostluk rüzgarının tkisiyle Sultan 2. Abdülhamid han İadeyi ziyaret yapılması emrini verir.
Bu sebepten 1889 yılında Ertuğrul Fırkateyni hazırlanır ve bu süreçte çeşitli hediyeler ile birlikte padişahın Osmanlı nişanı Murassa, Japon Kralına verilmek üzere Ertuğrul Fırkateyni teslim edilir.
Ertuğrul Fırkateyni miralay Osman Bey komutasında İstanbul'dan yola çıkar(14 Temmuz 1889) ve seferine başlar. Ardından Süveyş kanalını geçerek çeşitli limanlara uğramaya başlar geçti. Uğradığı her limanda büyük sevgi gösterileri ile karşılanır. Hindistan, Singapur ve HindiÇinin'de tüm limanlarda binlerce kişi Ertuğrul Fırkateyni ve Osmanlı İmparatorluğu'nu karşılamaktadır.
Ertuğrul Fırkateyni sonunda yolculuğuna tamamlayarak büyük Sevinç gösterileri 11 ay sonunda Tokyo limanı olan Yokohama limanına ulaşır. Burada kral tarafından karşılanan mürettebat büyük ilgi görür ve padişah tarafından dolaştırılır. Osmanlı denizcilerin Japonlar tarafından oldukça sevilir ve konserler, eğlenceler düzenlenir.
Bu yolculuk ile Türk-Japon dostunun temelleri atılmıştır. Bu günlere dek gelecek o güzel samimiyet, o günlerde yaşamaya başlamıştır.
Getirdikleri hediyeler ve Osmanlı'nın gösterişli nişanı İmparator Meiji'ye verildikten sonra Ertuğrul Fırkateyni üç ay kadar Japonya'da kalır ve ardından  Eylül'de planlandığı gibi yola çıkar.
Belirtilen tarihte Japon denizcilerin Tayfun uyarısına rağmen yola çıkar ve gemi  Hazin bir şekilde Kusimoto kenti yakınlarında ki Funagora kayalıklarına çarparak kenti yakınlarında batar. İçerisinde başta Miralay Osman Bey olmak üzere mürettebatın çoğu şehit olur. Kurtulan 69 kişi Japon İmparatoru tarafından gemilerle daha sonra Osmanlı imparatorluğu'na uğurlanır.
Japonya da 1974 te Türkiye'nin yaptırdığı, Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı yere Ertuğrul Müzesi yapmış ve her yıl binlerce Japon ve Türk ziyaret etmektedir. Ayrıca battı kayalıkların bulunduğu yerde Türk Anıtı mevcuttur.
Ertuğrul Fırkateyni Singapur'a ulaştığında Miralay Osman Bey, rütbe yükseltilerek Amiral seviyesine getirilmiştir. Yolculuk boyunca uğradığı tüm şehirlerde büyük sevgi gösterileriyle karşılaşılan Ertuğrul Fırkateyni iddaa odur ki Hindistan limanlarına vardığında Hindistan'daki Müslümanlar büyük bir sevinç yaşamış, Müslüman toprağı diyerek Ertuğrul fırkateyni'nin gelişinin ardından 2 rekat Şükür namazı kılmıştır.
Hatta doğruluğu bilinmez Ama iddiaya göre Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı yere ne zaman bir Türk gitse yağmur yağmaya başlarmış.
Bugün bile hala devam eden Türk Japon dostluk temelleri bu yolculuk ile başlamış Ve bu açıdan çok önemlidir. Japonlar bugün bile hals Ertuğrul Fırkateyni'nin ziyaretinden bahseder.
Ertuğrul Fırkateyni'nin bu hazin sonu büyük bir dostluğun ve sevginin başlangıcına sebep olmuştur.
Bugün Mersin'in Yakakent ilçesi Japon Kuşimoto şehri ile Kardeş kenttir.
Dostluğun ve Sevginin En Güzel Hikayesi Ertuğrul Fırkateyni Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 12:54 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.