film

Joker Kimden Esinlendi?

Son dönemin en konuşulan karakterlerinden biri olan Batman'in azılı düşmanı DC Comic'in piskopat karakteri Joker'dir elbette.

Joker karakteri 1940 larda çizgi roman olarak Batman in rakibi olarak yer almıştır. Bu karakter çizerleri tarafından sessiz bir film olan siyah beyaz 1928 yapımı Man Who Laughs sessifilmindeki baş kötü karakterden esinlenilmiştir ve tabiki joker kartından.

Ardından Yıllar İçinde Batman'in düşmanlığını yapan bu karakter, Jack Nicholson tarafından beyazperdede canlandırılmış ancak, en popüler ve en etkili şekilde Avustralyalı oyuncu Health Ledger canlandırmıştır. Burada Health Ledger'a bir parantez açarsak Bu oyuncu çok ustaca bir performans ile Joker karakteri ölümsüzleştirmiş, çekimlerden sonra arkadaşları onun oldukça histerikçe güldüğünü, bunun Ledgerin ölümsüz bir karakter yarattığını düşündüğü için söylemektedirler. 1979 yılında doğan Avustralyalı oyuncu, Akademi ödülü  kazanmış Batman Kara Şövalye filminden sonra 2008 yılında, kimine göre uyuşturucu, kimine göre ise yanlış ilaç kullanımı nedeniyle ölmüştür.

Shrek

rugby
Bir başka meşhur animasyon karakteri Shrek ise rugby oyuncusu ve güreşçi olarak tanınan Maurice Tillet esinlenilerek yapılmıştır. Bu güreşçi, doğuştan ve nadir rastlanan bir tür akromegali hastalığı geçirmesi nedeniyle fiziksel görünümü, Shrek karakterine hayat vermiştir.

Alaaddin

tom
Başka bir ünlü karakter Alaaddin çizgi filminin yapımcıları ise Alaattin karakterini Geleceğe Dönüş filmindeki Michael J. Fox  ve ünlü aktör Tom Cruise'dan esinlenildiğini söylemişlerdir. Alaaddin'in şalvarı ise ünlü rapçi MC Hammerdan esinlenildiği söylenmektedir.