Malum Aralık ayının sonlarına yaklaştığımız bugünlerde her zamanki gibi kırmızı şapkalı, beyaz sakallı Noel Baba resimleri, giysileri, hediyelikleri çoğaldı. Bizim kültürümüzle zerre kadar ilgisi olmayan Noel Baba ve yılbaşı kutlamasının gelin iç yüzüne bir bakalım.

Öncelikle Noel Baba olarak adlandırılan kişinin bir papaz olduğu gerçeği ortadadır. Aziz Nicholas adı verilen bu papaz ülkemizde Antalya kıyılarında Likya kentinde M.S - 300 yıllarında yaşamış bir papazdır. Babadan zengin olan bu Hristiyan papaz, yılbaşı günleri Ren geyiğine binerek çocuklara yiyecek ve çeşitli hediyeler dağıtarak onları mutlu edermiş.

İşte yalan burada başlıyor. Bir kere Ren geyiği Antalya'da bulunmamakta. Ayrıca Antalya bölgesi yılbaşında oldukça sıcak geçmektedir. Kar altında kürklü pelerinli beyaz sakallı tombiş tatlı olarak gösterilen Noel Baba yalanı özellikle Amerikan popüler kültürü tarafından, Müslümanları Hristiyanlaştırmak için düzenli ve bilinçli şekilde uygulanmaktadır.

Hristiyanların kutladığı Paskalya Bayramı, Paskalya yortusu ve Hazreti İsa'nın doğum günü ocağın biri, yılbaşı olarak kutlanmaktadır. Yani Hristiyan bayramı olarak tüm dünyada bilinir.

Bizim kültürümüzde bulunmayan yılbaşı kutlaması özellikle son yüzyılda Batı ve Amerikan kültürünün yansıması olarak empoze edilmektedir.
Noel Babaya geri dönecek olursak yani Aziz Nicholas o dönem Avrupa'sında oldukça kötü bir kişilik olarak bilinmekteydi. Ayrıca beyaz sakalı yoktu ve çocuklara hiç iyi davranmıyordu.

Sert kötü biri olarak lanse edilen Aziz Nicholas ayrıca bazı kavimlerde ise dinsiz olarak adlandırılıyordu.
Daha sonra Amerika'ya özellikle Hollandalılar tarafından getirilen bu ikon, bilinçli olarak çocuklara hoş görünecek şekilde dizayn edilmiş ve ardından tüm İslam kültürüne yerleştirilmek istenmektedir. Ayrıca kapitalizmin en büyük silahı olan alışveriş çılgınlığına da malzeme olmaktadır. Yani Noel Baba ile hem alışveriş, hem Kapitalizm hem de Hristiyanlık yani misyonerlik faaliyetleri hız kazanıyor.
İşte bu yüzden bu tuzağa düşmemeli ve özellikle Noel Baba Yalanına kanmamalıyız. Sadece yeni yılın gelişini kutluyorum diyenler olabilir. Burada onlara Şu soruyu soralım. Yeni yılın gelişini niye Noel Baba şapkası ile kutluyorsunuz?