Top Ad unit 728 × 90

2. Mahmut Kimdir? 2. Mahmut Dönemi

osmanlı

Padişah 2. Mahmud, (1784-1839) babası I. Abdülhamid annesi Nakşidil Valide sultan'dır. 1808 de tahta çıktığı zaman 24 yaşında olan 2. Mahmut 30. Osmanlı padişahıdır.
Padişah 2. Mahmut başa geldiğinde Rus savaşı devam ediyor, ardından yenilgiler peşpeşe gelince Barış yapmak zorunda kalmıştır. Yanya da çıkan isyanı Tepedelenli Ali Paşa bastırılmış, ardından Fransız İhtilali'nin etkisiyle oluşan Sırp ve Yunan isyanları patlak vermiştir.

Sırplar bazı ayrıcalıklar verilerek sakinleştirse de Yunanistan'ın bağımsızlığını önlemek mümkün olmamış, ardından 1826 da Yeniçeri Ocağı kanlı bir şekilde kapatılmıştır. (Vaka-a i Hayriye)
Ardından felaketler birbirini izlemiş, Ertesi yıl Osmanlı ve Mısır donanmaları İngiliz Fransız ve Rus ittifak donanması tarafından Navarin'de yakılmıştır.
Rusya yine boş durmamış, Balkanlar ve Kafkasya'da önemli Topraklar kaydedilmiştir. Ardından Fransızlar göz koydukları Cezayir'i işgal etmişler ve bunlar yetmiyormuş gibi Kavalalı Mehmet Ali Paşa isyanı etmiş ve Anadolu'ya kadar ilerlemiştir.
1839 yılında Nizip te yapılan savaşta, Osmanlı ordusunun yenen Kavalalı Mehmet Ali Paşa Mısır'da bağımsızlığa bir adım daha yaklaşmışken Sultan 2. Mahmud son nefesini vermiştir. Veremden dolayı hayatını kaybeden Sultan 2. Mahmud, Divan yolunda yaptırdığı türbeye gömülmüştür.
Osmanlı'yı reform ile yeniden yapılandıran padişah olarak bilinir. Yaptığı reformlar Osmanlı Devleti'nin geleceğini büyük ölçüde etkilemiştir. Ordu, Eğitim, Kültür, ekonomi-yönetim gibi pek çok alanda Radikal değişmeler başlatmıştır. Dağılmakta olan yönetimi merkezileştirmiş, devlet memurlarına fes, pantolon, ceket giyme mecburiyeti getirmiştir karşı çıkanlar şiddetle cezalandırılmıştır. Mehteri kaldırıp Muzika-yı Hümayun kurdurmuştur. İstanbul'daki sahabe kabirlerini buldurup, ortaya çıkartıp, tamir ettiren de odur.
2. Mahmut Kimdir? 2. Mahmut Dönemi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:53 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.