Top Ad unit 728 × 90

Padişah IV. Mustafa Kimdir


Padişah IV. Mustafa (1779-1808) I. Abdülhamid'in Ayşe Sultan'dan Doğan oğludur. 28 yaşında tahta çıkan IV. Mustafa, 29. Osmanlı padişahıdır.
Tahta çıktığında yeniliklere karşı mıydı yoksa yeniliklere karşı bir grubun etkisiyle mı tahta geçti bilinmemekte ancak 3. Selime padişahlığı sırasında aleyhtarlık ettiği bilinmektedir.

Padişah IV. Mustafa tahta geçti nin ikinci günü Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir anlaşmayı imzalamıştır. III. Selim'i deviren ihtilalcileri devlet işlerine karışmayacaklarını, padişahta ihtilale kalktıklarından dolayı sorumlu olacaklarına söz vermiştir. 2 yıldır devam eden Rus Savaşı da Bir anlaşmayla sona erdirilmiş, ardından Rusçuk da bulunan Vezir Alemdar paşa ye sığınan Kabakçı Mustafa isyanı sırasında Nizamıcedit taraftarlarından sağ kalanlar, İstanbul'daki yönetimi devirmeye karar vermiştir.
Amaçları darbe başarılı olursa III. Selim'i başa geçirmektir. Bir kısmı İstanbul'a gelerek asilerden bunalan IV. Mustafa ile temas kurmuş, onu asilerden  kurtaracaklarını, bunun için bir orduyla İstanbul'a gelmeleri gerektiğine onu inandırdılar. Alemdar Ordusuyla Edirne'ye geldi ve sadrazamı kandırmaya başarmıştır. Ardından padişah tarafından Davut Paşa Sarayı'nda karşılanmıştır. 28 Temmuz sabahı Babaliye gelerek sadrazam Çelebi Mustafa Paşa mühürü zorla alınmıştır. Kuvvetleriyle Topkapı Sarayı önüne geldiğinde IV. Mustafa oyuna geldiğini anlamış ve sarayda hapis vaziyetteki III. Selim ile kardeşi Şehzade Mahmud'un öldürülmelerini emretmiştir. Ancak Şehzade Mahmut câriyelerinden birinin yardımıyla kaçmış ve ardından tahta çıkarılmıştır. Ancak III. Selim öldürülmüştür. Şehzade Mahmud da Öldürseydi bu Osmanlı hanedanının sonu olacaktı.
Saltanatı 14 ay sürmüş saltanatı en az süren 2. Osmanlı padişahıdır.
Padişah IV. Mustafa Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:17 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.