Top Ad unit 728 × 90

Padişah V. Mehmet Reşat Kimdir

reşad

Padişah V. Mehmet Reşat (1848-1918) Abdülmecid ve Gülcemal Sultan'ın oğludur. Tahta çıktığında 65 yaşındadır. 35. Osmanlı padişahıdır.
Padişah Mehmet Reşat, Meşrutiyete bağlılığı tanınan ve pek devlet işlerine karıştırmayan bir padişahtır. Onun zamanında İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin önde gelenleri ile Enver, Cemal ve Talat Paşa'ların sözü geçmekteydi. Belkide bu üçlünün Osmanlı'nın çöküşüne neden olduğu söylenebilir. Çoğu tarihçiye göre 600 yıllık kadim imparatorluk, İttihat Terakki ve bu üç Paşa sayesinde! 10 yılda çöküşe gitmiştir.

V. Mehmet Reşat döneminde Arnavutlukta isyan çıkmış ve bu İsyan bastırılmıştır. Avrupa'daki bu önemli Osmanlı toprağını bizzat ziyaret etmesi önemli bir gelişmedir. Ardından 1911 yılında İtalyanlar Trablusgarp'ı işgal etmiş, Osmanlı Kuvvetleri şehir savaşları ve İç bölgelerde muhalifleri örgütlenmesiyle 1918 Mondros Mütarekesine kadar burada direnişe devam etmiştir.
Ancak o dönemde Balkan Savaşları patlak vermiş ve Uşi Anlaşması ile Libya İtalyanlarla terk edilmiştir. Osmanlı Devleti ve Müslüman halk için korkunç bir felaket olan Balkan yenilgisi sonunda Edirne'ye kadar ki topraklar Balkan devletleri ittifaklarına karşı kaybedilmiştir. Bulgarların Çatalca'ya kadar dayanmaları üzerine Ateşkes istenmiş, Bu arada İttifak Devletleri arasında çıkan anlaşmazlık üzerine İkinci Balkan Savaşı yapılmış ve Edirne geri alınmıştır.
Böylelikle 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı'nın elinde tuttuğu Balkanlar, Meriç Nehri'ne kadar kaydebilmiş oldu.
Ardından bir yıl sonra dünya açısından bir felaket olan Birinci Dünya Savaşı başlamış, Osmanlı Almanya'nın yanında savaşa girmiştir. Tabii bu savaşa girme de İttihat ve Terakki'nin önde gelenlerinin Alman yanlısı olması etkili olmuştur.
Kut'ül Amare, Çanakkale, Galiçya'da ve Kafkasya cephelerinde zaferler kazanılmasına rağmen Filistin cephesinde yenilgiler alınmış, Aralık 1917 de Kudüs kaybedilmiştir. Güney Cephesi'nde 1918 de yeni bir İngiliz saldırısı beklenirken 4 Temmuz 1918 de Padişah 5.Mehmet vefat etmiş ve Eyüp Sultan'da kendi yaptırdığı Türbesi defnedilmiştir.
Padişah 5. Mehmet Reşat Derviş meşrepli ve merhametli Ayrıca iktisatlı bir insan olarak bilinir. Sultan Reşat, Mevlevi tarikatına mensup olup Çanakkale Zaferi üzerine Kaleme aldığı şiire zamanda çeşitli şairler tarafından nazireler yazılmıştır.

Padişah V. Mehmet Reşat Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 12:15 Rating: 5
loading...

1 yorum:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.