Top Ad unit 728 × 90

Padişah V. Murad Kimdir

osmanlı

Padişah V. Murad (1840-1904) babası Sultan Abdülmecid, annesi Şefkefza Valide Sultan'dır.
Sultan Abdülmecid'in tahta geçen ilk oğludur. 1876 da 36 yaşında tahta çıktıysa da amcası Abdülaziz'in feci ölümü üzerine cinnet geçirdiği için kılıç kuşanma töreni yapılmamıştır. Ayrıca bir askeri darbe eseri tahta geçtiği için yetkileri de kendisinde değildi.

Sultan 5. Murad, 93 gün süren iktidarı ile en kısa süre Osmanlı Tahtında kalan padişahtır.
Tahta çıktığında Balkanlar'da ayaklanmalar çıkmış ve bu dönemde padişahlık yapmıştır. Sırpların ve Karadağ'ın isyanına Rusya destek verince isyanlar bastırılmaya çalışılmış, diğer devletlerin müdahalesiyle de ateşkes imzalanmıştır.
Sultan Murad'ın bozuk olan sinirleri Başsız kalan devletin işleyişini yavaşlatmış bu kritik dönemde yeterli kararlar alınamamıştır.
Sultan Abdülaziz'i devirenlerin amaçları Meşrutiyet olduğu için ve V. Murat'ın bu hastalığından dolayı istediklerini ulaşamamış, ardından Sultan V. Murad, dışarıdan getirilen Doktorlara muayene edilmiş, Doktor raporuyla iyileşemeyeceği kanaat getirilince tahttan indirilmiştir .
Yeni Osmanlılardan Ali Suavi'nin kendisini Çırağan Sarayı'ndan kaçırıp tekrar başa getirmek maksadıyla yaptığı baskın girişimi meşhurdur. V. Murat gayet iyi Fransızca bilmekte, piyano çalmakta ve alafranga besteler yaptığı bilinmektedir. 1904 yılında Çırağan sarayında vefat etmiş, Yeni Cami yakınlarında bulunan annesinin türbesine defnedilmiştir.

Padişah V. Murad Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:42 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.