Top Ad unit 728 × 90

Padişah Sultan Abdülaziz Kimdir


Padişah Sultan Abdülaziz (1830-1876) babası II. Mahmut annesi Pertevniyal Validesultan'dır. 32 yaşında tahta çıkan Abdülaziz, 32. Osmanlı padişahıdır.
Sultan Abdülaziz tahta çıktığı vakit Balkan sorunlarıyla uğraşmaktan zorunda kalmıştır. Ardından Yunanlılarla Girit anlaşmazlığı başlamış, Ali paşa'nın gayretiyle Girit Osmanlı Devleti'nde kalmıştır.
Mısır valisi İsmail Paşa'nın yetkilerinin aşmaya başlaması üzerine baskı yapılarak yetkileri geri almıştır. Ardından Bulgarlar Fener patrikhanesinde bağımsız bir kiliseye sahip olmak istemişler, 1870 de bu istekleri kabul edilmiştir.

Onun devrinde Avrupa'da güç dengeleri değişmiş, Prusya Yani Almanya Fransa'yı yenince Avrupa tam anlamıyla satranç tahtasına dönmüştür.
Osmanlı Devletinde dışarıdan alınan borçlar ödenemez hale gelmiş, Halkta hoşnutsuzluklar belirmiştir. Ardından Bosna Hersek'te ayaklanmalar başlamış, ardından Bulgaristan karışmıştır. Tam bu sırada Selanik'te bir halk hareketi sonucu 2 konsolos öldürülünce genç Osmanlılar denilen Namık Kemal ve arkadaşlarının etkisi ile Mithatpaşa ve sadrazam Mütercim Harekete geçmiş ve Sultan Abdülaziz tahttan indirilmiştir.
Önce ailesiyle Topkapı Sarayı'na, ardından Feriye Sarayı'na götürülen Abdülaziz, 4 Haziran günü bilekleri kesik vaziyette bulunmuştur. Kısa bir süre sonra da ölmüştür. Resmini raporda İntihar ettiği olarak geçtiyse de olayların seyri dikkate alındığında darbeciler tarafından tekrar tahta geçme ihtimalini bertaraf etmek için öldürüldüğü anlaşılır.
Sultan Abdülaziz Mısır ve Avrupa'da seyahat etmiş bilgi ve görgülü padişahtır. Kendisi güreş meraklısı olup marşlar bestelemiş, Hatta Londra ziyaretinde Kraliyet Orkestrası tarafından kendi Marşı çalınarak karşılanmıştır.
Dindarlılığı ile tanınan Sultan Abdülaziz, Denizçilikte güçlü olmaya çalışmış ve büyük bir donanma yaptırılmıştır.

Padişah Sultan Abdülaziz Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:13 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.