Top Ad unit 728 × 90

Padişah Sultan Abdülaziz Kimdir

Padişah
Padişah Sultan Abdülaziz (1830-1876) babası II. Mahmut annesi Pertevniyal Valide Sultan’dır. 25 Haziran 1861’de 31 yaşında tahta çıkan Abdülaziz, 32. Osmanlı padişahı olup 111. İslam Halifesidir.

Sultan Abdülaziz tahta çıktığı vakit Balkan sorunlarıyla uğraşmaktan zorunda kalmıştır. Ardından Yunanlılarla Girit anlaşmazlığı başlamış, Ali Paşa’nın gayretiyle Girit Osmanlı Devleti'nde kalmıştır.
Mısır valisi İsmail Paşa'nın yetkilerinin aşmaya başlaması üzerine baskı yapılarak yetkileri geri almıştır. Ardından Bulgarlar Fener patrikhanesinde bağımsız bir kiliseye sahip olmak istemişler, 1870’de bu istekleri kabul edilmiştir.

Onun devrinde Avrupa'da güç dengeleri değişmiş Prusya yani Almanya, Fransa'yı yenince Avrupa tam anlamıyla satranç tahtasına dönmüştür.
Osmanlı Devletinde dışarıdan alınan borçlar ödenemez hale gelmiş, Halkta hoşnutsuzluklar belirmiştir. Ardından Bosna Hersek'te ayaklanmalar başlamış, ardından Bulgaristan karışmıştır. Tam bu sırada Selanik'te bir halk hareketi sonucu 2 konsolos öldürülünce genç Osmanlılar denilen Namık Kemal ve arkadaşlarının etkisi ile Mithat paşa ve sadrazam Mütercim Harekete geçmiş ve Sultan Abdülaziz tahttan indirilmiştir.

Önce ailesiyle Topkapı Sarayı'na, ardından Feriye Sarayı'na götürülen Abdülaziz, 4 Haziran 1876 günü bilekleri kesik vaziyette bulunmuştur. Kısa bir süre sonra da ölmüştür. Resmini raporda İntihar ettiği olarak geçtiyse de olayların seyri dikkate alındığında darbeciler tarafından tekrar tahta geçme ihtimalini bertaraf etmek için öldürüldüğü anlaşılır. Ayrıntılı bilgi için bknz Sultan Abdülaziz Ölümü) Bu sebepten Sultan Abdülaziz tahtan indirilip öldürülen son Osmanlı padişahıdır. Kızının daha sonra verdiği röportajda Sultan Abdülaziz boyu uzun ve yapılı olduğu için 8 kişi tarafından zorla zapt edilebildiğini ve öldürüldüğünü söylemiştir.

Sultan Abdülaziz Mısır ve Avrupa'ya seyahat etmiş bilgili ve görgülü padişahtır. Mısır’ı fetheden Yavuz Sultan Selim’den sonra Mısır’a ilk giden Osmanlı padişahıdır. Kendisi güreş meraklısı olup marşlar bestelemiş, Hatta Londra ziyaretinde Kraliyet Orkestrası tarafından kendi Marşı çalınarak karşılanmıştır. Sultan Abdülaziz döneminde batı ile ilişkiler iyi olmuştur.
Dindarlığı ile tanınan Sultan Abdülaziz, Denizcilikte güçlü olmaya çalışmış ve büyük bir donanma yaptırılmıştır. Osmanlı donanmasının modernize edilmesi en çok üzerinde uğraştığı konu olmuş, ilk zırhlı savaş gemisi onun tarafından donanmaya alınmıştır. Bu sebepten kaynakları boşa harcamakla suçlanmıştır. Kendi heykelini yaptıran ilk Osmanlı padişahı olup Sultan Abdülaziz heykeli bugün Beylerbeyi sarayında sergilenmektedir.
Padişah Sultan Abdülaziz Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:13 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.