Top Ad unit 728 × 90

Padişah Sultan Abdülmecid

osmanlı

Padişah Sultan Abdülmecid (1823-1861) babası 2. Mahmud annesi Bezmialem Valide sultan'dır. 17 yaşında tahta çıkan Sultan Abdülmecid 31. Osmanlı padişahıdır.
Sultan Abdülmecid tahta çıktığında ilk karşılaştığı ihanet olmuştur. Hain Ahmet Paşa adlı Kaptan'ı Derya, Hüsrev Paşa'nın sadrazamlığa getirilişini protesto etmek maksadıyla donanmayı Osmanlı'nın başına büyük bela açan Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'ya teslim etmiştir. Dışişleri Bakanı Mustafa Reşit Paşa'ya da tazminatı ilan ettirmiştir.

1848 yılında Macaristan ve Polonya'dan sığınan mültecilere kucak açması, Rusya'nın ısrarına rağmen bunları teslim etmemesi Osmanlı Devleti'ne Avrupa'da büyük bir itibar kazandırmıştır. Ardından Rusya Eflak ve Boğdan'ı işgal etmiş, Bunun üzerine apılan Kırım Savaşında İngiltere ve Fransa Osmanlı'ya yardım edince bu ittifak Rusya'yı yenmiştir.
Ardından Paris Barış Konferansı yapılmış bunun ardından Sultan Abdülmecid Islahat Fermanı'nı yayınlamıştır.
Sultan Abdülmecid 38 yaşında vefat etmiş, Sultan Selim Camii yakınlarında ki türbesine gömülmüştür. Nazik terbiyeli bir şahsiyet olarak tanınan Abdülmecid, Batı müziğinden anlayan Hattat bir kişilikti. Gayet iyi Fransızca bildiği, Kırım Savaşında hemşireliğin kurucusu sayılan Florence Nightingale, İstanbul'a gelmiş meşhur olduktan sonra dönerken kendisi tarafından ödüllendirilmiştir. Sultan Abdülmecid döneminde Osmanlı topraklarında ilk telgraf hattı ve ilk demiryolu onun zamanda işletmeye açılmıştır.
Padişah Sultan Abdülmecid Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:37 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.