paraguay

Alfredo Stroessner Matiuda (1912-2006) Paraguaylı Lider olup ülkesinde ve Güney Amerika'daki Cumhuriyetler arasında en uzun süre diktatörlük yapmış kişidir.


Stroessner, Alman asıllı bir ailede doğmuş, İspanyol kökenli zengin bir Paraguaylı ailede büyümüştür. Yüzünden ve davranışlarından Alman, İspanyol karışımı kişiliği anlaşılır.
Stroessner 1929 yılında Paraguay askeri Akademisi'ne girmiş, 1931 yılında teğmen olarak mezun olmuştur. Daha sonra Bolivya ile yapılan savaşta iyi bir yönetim göstermiş, bu savaşın ardından rütbesi giderek yükselmiştir.

Ardından iç çekişmelerden dolayı ülkede başlayan Paraguay iç savaşında, Başkan Morinigo'nın yanında yer almış ve ona sadık kalmıştır. Savaşın ardından Tuğgeneral olmuş ve 1948 yılında Güney Amerika'nın en genç Generali unvanını almıştır.

Tabi artık gözü yükseklerdeydi Stroessner'in ve her diktatörün hastalığı gibi o da hükümeti istemektedir. 1951 yılında Silahlı kuvvetlerin başına geçmiş ve gücü Doruk noktasına ulaşmıştır. Artık şartlar olgunlaşmış ve 1954'de Başkan Chavez'i devirerek askeri darbe yapmıştır.

Darbe sonrası sözde halk oyunu yani göstermelik bir seçim yapılmış, Stroessner tek aday olarak girdiği seçimleri kazanmıştır. Artık Paraguay'ın yeni diktatörü olmuştur.
Yönetime geldiği ilk dönemler para istikrarı sağlamış, halk refaha kavuşmuştur. Tabii bu dönemde dış destekte almıştır. Amerika'nın komünizm karşıtı hükümetleri destekliyor ve Güney Amerika'daki komünizm tehlikesi nedeniyle sağcı darbeci hükümetlerin yanında yer alıyordu. Paraguay'ın yeni diktatörünede Amerika destek veriyordu. Stroessner de bu furyadan nasibini almış ve Paraguay dış desteklerde güçlenmeye başlamıştı.


Stroessner daha sonra kendi hükümetini korumak amacıyla milli gelirin yarısını sadece hükümeti korumak olan bir askeri güce yatırmış ve ardından yargı, yürütme ve yasama organlarını kendi adamları ile doldurup iktidarını ve tek adamlığını sağlamlaştırmıştır.

Artan yıllarda Sürekli kendi çevresini, destekçilerini, Devletin her kademesine yerleştirmiş özellikle yargı kendi adamlarından oluşmaktaydı.
Ekonomi anlamında çiftçi desteklemiş işçi sınıfının rahatsızlıklarına kulak vermiştir. Tabii alt kademe desteklerken büyük Toprak ağaları ve işadamlarına da desteğini elinden geldiğince vermiştir. Bu sayede iki yönlü çalışmış ve kendine olan desteği arttırmıştır.
Tabii ki bu büyük gücü elinde tutmak ve zamanla artan muhalefeti susturmak için sivillere yönelik baskılar gerçekleştirmiş ve muhalif olan herkese zulüm yapmaya başlamıştır.

Stroessner ard arda başkan seçilmek ve bunu meşrulaştırmak için 1967 ve 1977 yıllarında iki kez anayasayı değiştirmiştir.
Ancak seksenlere geldiğinde durumlar değişmeye başlamıştır. Çünkü Soğuk Savaş bitmiş ve Amerika'nın da sağcı, komünist karşıtı diktatörlere artık ihtiyacı kalmamıştır. Bunun da sebeplerinden biri olduğu ancak aslında halkta oluşan artan muhalefete karşı inanılmaz baskılar Doruk noktasına çıkınca 1989 yılında Stroessner'e askeri darbe yapılmış ve yönetimden indirilmiştir. Yani geldiği gibi darbeyle gitmiştir.

Stroessner ardından Brezilya'ya gitmiş, 93 yaşında 2006 tarihinde Brezilya'da vefat etmiştir. Ölmeden önce ülkesinde ölmek istediğini belirtmiş ancak Paraguay hükümetinin tutuklama tehdidi nedeniyle bundan vazgeçmiştir.

Paraguay'ın Özellikte Stroessner'in yönetime geldiği 1950'li yıllarda  Avrupa'dan kaçan Nazilerin  saklanma yerlerinden biri olduğu söylenebilir ve ayrıca bunu desteklediği düşünülmektedir. Toplamda Paraguay'da 35 yıl diktatörlük yapmış ve bu dönemin sonunda Paraguay da değil Brezilya'da Sürgünde ölmüştür. Diktatörlüğü boyunca 100 bini Aşkın insanın işkenceye maruz bırakıldığı veya kaçırıldığı düşünülmektedir.