Top Ad unit 728 × 90

Paraguay'ın Belası Alfredo Stroessner

paraguay

Alfredo Stroessner Matiuda (1912-2006) Paraguay'ın ve Güney Amerika'daki Cumhuriyetler arasında en uzun diktatörlük yapmış kişidir.
Stroessner, Alman asıllı bir ailede doğmuş, İspanyol kökenli zengin bir paraguaylı ailede büyümüştür. Yüzünden ve davranışlarından Alman, İspanyol karışımı kişiliği anlaşılır.
Stroessner 1929 yılında Paraguay askeri Akademisi'ne girmiş, 1931 yılında teğmen olarak mezun olmuştur. Ardından Bolivya ile yapılan savaşlar iyi bir Savaş göstermiş, bu savaşın ardından rütbesi giderek yükselmiştir.

Ardından iş çekişmelerden dolayı başlayan Paraguay iç savaşında Başkan Morinigo'nın yanında yer almış ve ona Sadık kalmıştır. Savaşın ardından Tuğgeneral olmuş ve 1948 yılında Güney Amerika'nın en genç Generali unvanını almıştır.
Tabi artık gözü Yükseklerde olmuştur ve her diktatörün hastalığı gibi o da hükümeti istemektedir. 1951 yılında Silahlı kuvvetlerin başına geçmiş ve gücü Doruk noktasına ulaşmıştır. Artık şartlar olgunlaşmış ve 1954'de Başkan Chavez'i devirerek askeri darbe yapmıştır.
Ardından sözde halk oyunu yani göstermelik bir seçim yapılmış, tek aday olarak girdiği seçimleri kazanmıştır. Artık Paraguay'ın yeni diktatörü olmuştur.
Yönetime geldiği ilk dönemler para istikrarı sağlamış, halk refaha kavuşmuştur. Tabii bu dönemde dış destekte almıştır. Amerika'nın komünizm karşıtı hükümetleri desteklemesi ve Güney Amerika'daki komünizm tehlikesi nedeniyle sağcı darbeci hükümetlerin desteklendiği bilinmekte olup Stroessner de bu furyadan nasibini almış ve Ülkesi desteklenmiştir.

Stroessner Daha sonra kendi hükümetini korumak amacıyla milli gelirin yarısını amacı sadece hükümeti korumak olan bir askeri güce yatırmış ve ardından yargı, yürütme ve yasama organlarını kendi adamları ile doldurup iktidarını ve tek adamlığını sağlamlaştırmıştır.
Artan yıllarda Sürekli kendi çevresini, destekçilerini Devletin her kademesine yerleştirmiş özellikle yargı kendi adamlarından oluşmaktaydı.
Ekonomi anlamında çiftçi desteklemiş işçi sınıfının rahatsızlıklarına kulak vermiştir. Tabii alt kademe desteklerken büyük Toprak ağaları ve işadamlarına da desteğini elinden geldiğince vermiştir. Bu sayede iki yönlü çalışmış ve kendine olan desteği arttırmıştır.
Tabii ki bu büyük gücü elinde tutmak ve zamanla artan muhalefeti susturmak için sivillere yönelik baskılar gerçekleştirmiş ve muhalif olan herkese zulüm yapmaya başlamıştır.
Stroessner ard arda başkan seçilmek ve bunu meşrulaştırmak için 1967 ve 1977 yıllarında iki kez anayasayı değiştirmiştir.
Ancak seksenlere geldiğinde durumlar değişmeye başlamış, artan muhalefete karşı inanılmaz baskılar Doruk noktasına çıkmış ve 1989 yılında Stroessner'e askeri darbe yapılmış ve yönetimden indirilmiştir. Yani geldiği gibi darbeyle gitmiştir.
Stroessner ardından Brezilya'ya gitmiş, 93 yaşında 2006 tarihinde Brezilya'da vefat etmiştir. Ölmeden önce ülkesinde ölmek istediğini belirtmiş ancak Paraguay hükümetinin tutuklama tehdidi nedeniyle vazgeçmiştir.
Paraguay'ın Özellikte Stroessner'in yönetime geldiği 1950 li yıllarda  Avrupa'dan kaçan Nazilerin  saklanma yerlerinden biri olduğu söylenebilir  ve ayrıca bunu  desteklediği düşünülmektedir. Toplamda Paraguay'da 35 yıl diktatörlük yapmış ve bu dönemin sonunda Paraguay da değil Brezilya'da Sürgünde ölmüştür. Diktatörlüğü boyunca 100 bini Aşkın insanın işkenceye maruz bırakıldığı veya kaçırıldığı düşünülmektedir.

Paraguay'ın Belası Alfredo Stroessner Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 12:05 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.