Top Ad unit 728 × 90

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin

osmanlı

Padişah VI. Mehmet Vahdettin, 36. Osmanlı padişahı olup (1861-1926) Son Osmanlı padişahıdır. Babası Sultan Abdülmecid, annesi Güliste Kadın Efendi'dir.
Padişah Vahdettin 58 yaşında padişah olmuş, Ateşten gömleği sırtına geçirmiştir. Padişah olduğunda Osmanlı, Dünya Savaşı'nın içinde yenilmektedir.

Filistin ve Suriye cephesinde çöküş başlamış, Halep'ten Adana'ya kadar bu çöküş devam ediyordu. Komutanlar bir an önce Ateşkes yapılması için İstanbul'u sıkıştırıyorlar, Hiç olmazsa Anadolu'nun kurtarılmasını talep ediyorlardı.
Müttefiklerin teslim olmasının ardından Osmanlı devletinin de başka çaresi kalmamış, Ateşkes istemiştir. 30 Ekim 1918 de Mondros Mütarekesi imzalandı. İtilaf donanması bunun ardından 3 Kasım'da İstanbul'a girmiştir.
Ateşkes şartları söyle artık 7. maddeye göre Anadolu'da İtilaf Devletleri gerekli gördükleri yerleri işgal edebileceklerdi. Yani bu durumda Osmanlı Devleti'nin bağımsızlığı fiilen sona ermiş oluyordu.
İşte böyle bir durumda Kazım Karabekir Paşa İstanbul'a dönünce bir an önce Anadolu'ya giderek milli mücadelenin başlatılması fikrindeydi. Bunun içinde eski Kafkas ordusunun dağıtılmaması ve silahların teslim edilmemesi gerekiyordu. Vahdettin'in 9. Ordu kıtaları müfettişi olarak Mustafa Kemal Paşa' seçip ataması, Anadolu'ya gönderilmesini onaylaması, Sevr dayatılmasına ve bütün baskılara rağmen imzalamayı reddetmesi ve Anadolu hareketini el altından destekleyip zaman kazanma çalışması onun değerli yönleri olarak zikredilmelidir.
Ancak resmi tarihte hain olarak nitelendirse de bunun böyle olmadığı zamanla ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Nitekim Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Nisan 1920 tarihi konuşmasında Mustafa Kemal Paşa'da milli mücadelede aleyhinde yayınlanan fetvanın padişaha zorla imzalatılan kuşkusu olmadığını söyler ve "Biz olsak farklı olarak ne yapabilirdik" diyerek onu haklı çıkartır.
Milli Mücadele Zaferi'nin ardından 1 Kasım 1922 de Saltanat lağvedildi ve ardından 16 gün sonra Padişah Vahdettin, İngiltere'ye ait vapurla önce Malta'ya ardından İtalya'nın San Remo şehrine gitmiş ve orada 1926 da vefat etmiştir.
Padişah Vahdettin'in vapura binmeden önce üstünde hiçbir şey bırakmadığını ve son kalan küllüğünü de devletin hazinesidir diyerek görevlilere teslim ettiği bilinmektedir.

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 11:47 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.