billy

Billy The Kid (1859-1881) adı Amerikan vahşi batıda özdeşleşmiş kanun kaçağıdır.

Yaşı kadar kişiyi elleriyle boğarak öldürdüğü söylenir. Çok iyi silah kullandığı, hızına kimsenin yetişemediği bir çete reisi olarak Amerikan tarihine ve dünya popüler tarihine geçmiş, hakkında pek çok film çevrilmiştir.

Billy The Kit, New York'un Manhattan bölgesinde, İrlandalı Katolik bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Zor bir çocukluğunun ardından, New Mexico eyaletine gider. Ancak, bu arada New Mexico da (1876 yılı) Bölge savaşları adı verilen çatışmalar yaşanmaya başlamıştır. Bölgenin ileri gelenleri arasında çıkan kanlı çatışmalarda pek çok kişi hayatını kaybeder. Billy The Kid burada bir bölge reisinin himayesine girer ve önce onun adına çatışmalara katılır. Daha sonra çevresinde ki arkadaşlarıyla çete hayatı sürerek haydutluk yapmaya başlar. Çatışmaların bitmesi için Vali, hatta Amerikan başkanı devreye girer ve hükümeti uğraştırırlar.

Diğer bir adı Mccarthy olan Billy The Kit burada Vali tarafından tanıklık Anlaşmasıyla mahkemeye çıkarılır. İddiaya göre Savcı anlaşmayı bozar ve Billy The Kid'i hapse mahkum eder. Billy The Kid hapisten kaçar ve Çetesiyle haydutluk faaliyetlerini devam eder. Bu süreçte tekrar yakalanır tutuklanır ve idam cezasına çarptırılır. Ardından idam edilmeden bir gün önce başındaki görevlileri öldürdükten sonra Firar eder ve tekrar çetesine katılır.

Billy The Kit'in efsane haline gelmesi ve kanun kaçağı olarak yaptığı faaliyetleri göze batmaya başlayınca, Şerif Full tarafından Smith Wesson tabancayla 21 yaşında öldürülür. İddiaya göre Billy The Kit Karanlıkta ve yalnızken öldürülmüştür.
Billy The Kid Amerikan popüler tarihinde oldukça önemli bir kişiliktir. Redkit'in hikayelerinde adı geçmiştir. Ayrıca pek çok sinema filmine konu olmuş, karakter olarak esinlenilmiştir(Yeşil yoldaki piskopat gibi)
Billy The Kit genç yaşına rağmen acımasızlığı ve yaptıklarıyla tarihe geçmiştir. Bazı Tarihçilere göre aslında çok iyi bir çocuk olduğu, öldürdüğü kişilerin çoğunun çatışmalar sırasında, kendi Nefsi Müdafaası için öldürdüğünü, tutuklanma sebebinin ise haydutluk yapması olduğu, aslında iyi bir kişiliğe sahip olduğu iddia edilmiştir.
Geçtiğimiz günlerde Billy The Kid'in ortaya çıkan bir fotoğrafı için Milyonlarca dolar paha biçilmektedir.