japon

Yakuza denince akla Hollywood filmleri Japon mafyası gelebilir. Yakuzalar özellikle Rusya'nın çöküşünün ardından Hollywood sinemasının rakip olarak ve düşman olarak belirledi. Yakuza aslında filmlerden öte Japonya'nın bir gerçeğidir. Yakuza Japonya'nın adeta yasal mafyasıdır.

Yakuza temel anlamda Japon mafyası olan yeraltı örgütüdür. Ancak diğer mafyalardan farklı olarak yer altına inmelerine gerek yoktur. Çünkü Yakuza sürekli devlet ile iç içedir. Yakuzanın temel görevi Japonya'yı her şeyden üstün tutmaktır. Japon Devleti, özellikle polis ve bürokratlarla oldukça iyi ilişkilere sahip olan Yakuzalar, bir piramit şeklinde örgütlenmiştir.

Yakuzalar tam bir aile mafyasıdır denebilir. En alttan üste piramit şeklinde örgütlenen Yakuza üyeleri, sokaklardan aşırı sağcı ve milliyetçi gençlerden seçilir.

Bu seçilen üyeler daha sonra geleneklere uygun (gelenek deyince geleneksel Japon kültürü ve markalaşan Yakuza geleneği olmaktadır) şekilde faaliyet göstermeye başlar.
Yakuzalar, dövmeleri siyah takım elbise, beyaz gömlek, tıraşlı yüzler ve siyah gözlükleri ile dikkat çekicidirler. İrezumi isimli bu dövmeler tüm vücudü kaplar ve geleneksel yöntemlerle acı çektirilerek yapılır.
Yakuzalar öncelikli amaçları devlet olduğu için bölgedeki esnaflardan kendi adlarına haraç toplarlar. Bu haraçları vermeyen esnaf ve işadamları daha sonra polis tarafından sorgulanır ve bu haraç verilene kadar baskılar devam eder. Yakuza ve haraç Japonya'nın kültürü olmuştur denebilir.

Ayrıca Yakuza'nın Pakistan, İran, Afganistan, Çin gibi ülkelerden uyuşturucu trafiği yönettiği, üyelerinin açıktan uyuşturucu sattığı söylenmektedir. Bir başka gelir kaynakları ise Brezilya, Çin, Tayland gibi ülkelerden getirdikleri hayat kadınlarını seks partilerinde sunmalarıdır. Yüksek gelir kaynağı olan bu partiler ile Japonya'ya  gelen turistleri eğlendirme amaçlanır.

Yakuzaların en büyük gelir kaynakları bunlar olduğu söylenmektedir ve bu faaliyetlerin devlet tarafından bilindiği ve ses çıkartmadığı yine iddia edilir. Çünkü Yakuzaların Devletin her kademesinde yakın ilişkileri mevcuttur.

Yakuzaların en dikkat çeken özellikleri değişik dövmeleri ve eğer bir hata yaparlarsa serçe parmaklarının ceza olarak kesilmesidir.

Yakuza ayrıca toplum ve sokaklarda genel asayişi sağlayıp, saygılı bir şekilde haddini aşmadan gerçek suçluları polise teslim etmeleri gibi özellikleride mevcuttur. Yakuzaların en ücra Sokak başlarından Tokyo'daki büyük şirketlere kadar pek çok yerde etkisi mevcuttur. Çok büyük devasa şirketlere sahip oldukları bilinmektedir.

Yakuza İsminin Anlamı

İsminin anlamı Japonca 8(ya)9(ku)3(sa)  sayılarının yan yana yazılıp okunmasından gelmektedir. Yani Japonca 893 Yakusa. Bu da eski bir Japon iskambil oyunu olan Oicho- Kabu'dan gelmektedir. Yakuzalar kendilerini Ninkyo-Dantai yani kahramanlar örgütü olarak isimlendirmektedirler. Ortaçağ Japon geleneklerine benzer şekilde örgütlenmişlerdir. Grup liderlerine ve emir verenlere oyubun, Yakuza üyelerine kobun adı verilir. Yakuzaların kadın üyeleri de (isimleri: ane san) mevcuttur.

Yakuzalar dünyanın en tehlikeli ve en geleneksel mafyalarının biridir. Hala oluşumları devam etmekte olup iddialara göre dünya uyuşturucu trafiğinin çoğunu yönetmektedirler. Dünya üzerinde üye sayılarının yaklaşık 150 bin olduğu tahmin edilmektedir.