Top Ad unit 728 × 90

40 Kişiyle Çin Sarayı'nı Basan Kürşat

çin

Kürşat, Türk akıncısı Göktürk devletinin kağanı Çuluk Kağa'nın oğludur. İlk defa yüzyıllar sonra Nihat Atsız tarafından kaleme alınan 40 kişiyle Çin Sarayı'nı basma olayının ardından Türk tarihinde oldukça popüler olmuştur.
Doğu Göktürk Devleti, Çinliler tarafından yok edilmek istenmiş ve türlü oyunlarla Uygurların Göktürklerden ayrılıp ayrı bir devlet kurmak için Çinlilerle iletişime geçmeiştir. Bu sebeble doğu Göktürk Devleti ve Türkler, Çinlilere karşı yenilmiş Sürgün edilerek tek tek esir alınmıştır. Çinliler daha sonra Göktürk'leri Asimile etmek, bağımsızlıktan engellemek için onları kendi ordularına yerleştirmiş ve asker olarak görevlendirmiştir.

Ancak Göktürkler bağımsızlık mücadelesi için fırsat kollamış, Çin Ordusu'nda subay olarak görev yapan Kürşat bu uğurda mücadeleye girmiştir. Topladığı 40 kişilik ordusu ile Çin Sarayı'nı basıp İmparatoru rehin almak ve Göktürk esirlerini serbest bırakmak için hazırlık yapmıştır. Göktürk kağanı Kara Kağanın Zindanda  ölmesinin ardından harekete geçen Kürşat yoğun sağanak yağış Altında 40 savaşçı cengaveri ile beraber devasa Çin ordusuna ve Çin Sarayı'nın üzerine sefere çıkmıştır.
Çinliler böyle bir saldırıyı beklememiş ve adeta şoka uğramışlardır. Üzerlerine gelen akıncılar'la çarpışmışlar, Kürşat kimsenin Geri dönmeyeceği konusunda yemin ettirmiştir.
Binlerce kişilik Çin'e ordusuna kafa tutan 40 yiğit Savaşı, yüzlerce Çinli'yi kılıçtan geçirerek saf dışı bırakmıştır. Ancak yoğun Savaş, yoğun sağanak düşmanın çok olması sebebiyle Kalenin önünde Şehit olmaya başlamıştır. Ardından Kürşat'ın emriyle Vey ırmağına doğru çekilmişlerdir. Amaçları bu ırmağı geçip Ötüken'e at sürüp mücadelelerini burada sürdürmektir.
Yğun yağış nedeniyle geçit vermeyen Kürşad ve adamları  peşlerinden gelen binlerce Çinli ile destansı bir mücadele girişmüşler ve burada hepsi yenilmiştir.
Kürşat'ın bu Cengaverliği nedeniyle Çinliler büyük bir şaşkınlığa uğramış ve Türklerden korkmuşlardır. Ardından Bu sebepten Çinliler Sigamful'da esir Göktürkler'in hepsinin serbest bırakmışlar singam full eserleri Kürşat sayesinde Serbest kalır ardından Bilge Tonyukuk 2. Göktürk devletini kurmuştur.
Bu olaydan var olmamış gibi iddia edilsede yaşandığı konusunda çoğu tarihçi hemfikirdir. Çinliler bu olaydan Jiesheshuai olarak bahsetmektedir.

40 Kişiyle Çin Sarayı'nı Basan Kürşat Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 10:17 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.