ordusu

Roma Centurionları Milattan önceki Roma İmparatorluğu'nun Seçkin askeri sınıflarından biridir. Lejyonların başında 100 kişiden oluşan Centurionlara komutanlık eden kıdemli Centreonlardan oluşur.

Bu Seçkin Birlikler özel giyinmeleri, yüksek savaş kabiliyetleriyle öne çıkan ordulardan biridir.
Centurion olmak için yaş sınırı 30 olmakla birlikte okur yazar olmak ve Bilge biri olmak gerekmektedir. Centurionların eğitim almaları oldukça sert idi. Çok sert cezalar verilebilmektedir idam dahil.

Centurionların üniformaları oldukça gösterişli ve Gümüş kaplama olup, düşmanlarını korkutmak ve gösteriş amacıyla parlak zırhları, süslemeli işlemeli silahları ve Kılıçlarıyla bilinen askerlerdir. Ayrıca aldıkları ödül ve madalyaları da üstlerinde taşırlardı.

Centurionlar, piyade Kuvvetleri mızrak ve ok fırlatmada ki hünerleri ve kılıç kullanmadaki ustalıklarına göre ayrı eğitimler  verilir ve savaş meydanında ayrı bölgelerde konumlandırılırlardı.

Centurionlar, çok iyi ata binen Seçkin askerlerden oluşmuştur. Ayrıca savaş sırasında başlarındaki Subaylar en önde giden olmuş ve yol gösterici kimselerden oluşmaktaydı.