Top Ad unit 728 × 90

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç

bosna

Aliya İzzetbegoviç (1925-2003) Bosna Hersek in ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olup hayatı boyunca aşırı milliyetçili soykırımcı, Müslüman halkların mücadelesi ile birlikte, dini korumak ve yüceltmek için çalışmıştır.
Aliya İzzetbegoviç, Bosna Hersek'te 1925 te İslam şuurlu bir ailede doğmuştur. Ardından Alman Lisesi'ne giden İzzet Begoviç burada İslam karşıtlığıyla tanışmış oldu. Çünkü okuduğu okul ve çevresi Müslümanları, Avrupa dışına atmak isteyen ve Müslümanların Avrupa dışından getirildiğini inanan bir çevrede büyümekteydi.

İzzetbegoviç bunun üzerine kendi Derneğini İslam hakkında konuşmalar yapmak üzere kendisi gibi Müslüman olan arkadaşları ile kurulmuştur. O dönemde çok etkin bir faaliyet yürüten bu Dernek çeşitli hayır işleri ve toplantılar yaparak sivrilmeye başlamıştır.
İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde ise kendi kurduğu Derneği özellikle Bosna'da insanlara yardımcı olarak, halkın büyük sevgisini kazanmış ve daha o günlerde ne kadar etkili bir aktör olacağını insanlara göstermiştir.
İkinci Dünya Savaşının bitiminin ardından dünya gibi Balkanlarda şekilleniyordu. Yugoslavya komünist rejimi ilan etmiş ve bu durumu üzerine Aliya İzzetbegoviç, ateizmi reddederek İslam'ın savunmaya devam etmiştir. Kurduğu teşkilat ve islamcılığı desteklediği için hapse atılmış ve beş sene hapis etmiştir. Ardından Tito'nun başına gelmesiyle zulümler daha da artmış, Müslüman kesim dinden ayrılmaya zorlanıyordu. Ancak 1970 lerde gelindiğinde Tito İslami gelenekler konusunda bir parça müsamaha göstermeye başlamış, bunun ardından camiler ve mescitler tekrar açılarak halk rahatça ibadet yapabilmeye başlamıştır.
1980 lerin gelindiğinde Tito ölmüş, Yugoslavya içinde karışıklıklar başlamıştır. Yapılan değerlendirme sonucu 6 büyük bölgenin başkanlarının sırayla devlet başkanı yapma şartı getirilmiş ve demokrasi süreci hızlanmıştır.
Aliya İzzetbegoviç için ise yeni bir zulüm daha başlamış Ve yine İslam davasında hapse mahkum olmuştur.
Dünyada çok büyük ses getiren kendi yazdığı İslam manifestosu isimli kitap, oğlu tarafından derlenerek çıkarılmış, ve bu kitaptan ötürü Aliya İzzetbegoviç çok uzun yıllar hapse mahkum edilmiştir. Onun hapiste olması ve kitap yüzünden hapse girmesi ile kitabın popülaritesi daha da artmış ve pek çok kişi İslam'da şuurlanmıştır.
Komünizim yıkılınca 89 yılında İzzetbegoviç'in Hapis hayatına af getirilmiş ancak bir otorite boşluğu doğumu ve 90larda pek çok yeni devlet Yugoslavya Devletinden yavaş yavaş bağımsızlığını ilan etmeye başlamıştır. Bunun üzerine Bosna'da referandumu yaparak referandum sonucu ile bağımsızlığını ilan etmiş ve Aliya İzzetbegoviç başkanına getirilmiştir.
Bosna'nın çilesi yeni başlamaktaydı. Bosna Hersek in bağımsızlığını kazanması, Sırp Çetnikleri tarafından hiç hoş karşılanmamış ve hemen akabinde işgale başlamışlardır.
Başlarındaki komutanın da dediği gibi asıl amaç Bosna'yı işgal etmek değil, Osmanlı'dan kalan Müslümanlığı ve Türkleri Avrupa dışına atmak gibi saçma bir misyon yüklenmiştir bu Sırp Çetnikleri...
Kovaçi Şehitliği
Peki bu durumda dünya ne yaptı dersiniz? Hırvatistan, Slovenya gibi ülkelerin bağımsızlığını şiddette destekleyen batı ve Amerika, Bosna Hersek in bağımsızlığını ve Sırp işgaline sessiz kalmıştır. İşgal sırasında Bosna Hersek'te etnik temizlik ve soykırım yaşanmaya başlanmış, Hatta Boşnak mültecileri Bosna'da korumak ve görevli Srebrenitsa'da ki Hollanda askerleri, ellerindeki masum Müslümanları Sırp ayrılıkçı milislere teslim etmiş ve dünyanın gözü önünde soykırım yaşanmasını sağlamışlardır.
Ardından dünyada bir tepki oluşmuş ve Müslümanlar Akın Akın Bosna'ya destek olmaya gitmeye başlamışlardır. Artan baskılar sayesinde Sırpların işgali sona ermiş yapılan Anlaşma ile savaş sonlandırılmıştır. Savaş esnasında Avrupa'nın üçüncü büyük ordusu olan Yugoslavya ordusu, Sırp çetnikler ile ağır silahlarla masum savunmasız ve Silahsız Bosna Müslümanlarının üstüne adeta Ateş kusmuş, yapılan Amerika destekli anlaşmada ise Müslümanların elindeki silahlar bırakacakları silah almayacakları şartı! konulmuştur.

Bu İlginç hadiselerin üzerine Bosna Kurtulmuş ne yazıkki arkasında onbinlerce Bosna'da Müslüman şehit olmuştur. Aliya İzzetbegoviç ülkesinin tekrar kalkınmasını ve soykırım suçlularının dünya kamuoyunda cezalandırılması için oldukça çaba sarf etmiş ve tarihi damga vuran Bilge Kral olmuştur. 2003 te hayatını kaybeden Aliya İzzetbegoviç Bosna'da Kovaçi şehitliğine gömülmüştür.
Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 07:50 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.