çin


Çin mafyası Çin Triad adıyla özellikleri Çin dışında Uzakdoğu ülkeleri Malezya, Hong Kong, Tayland,gibi ülkelerde etkin bir mafya örgütüdür. Vahşi yöntemleri vardır. Ancak gevşek bir örgüt yapısına sahiptir genel olarak. Batıda en büyük alanları Amerika'nın Los Angeles, New York, San Francisco gibi şehirleri, Londra, Amsterdam gibi Avrupa şehirleridir. İnsan kaçakçılığı ile 1994 yılında Galiçya bölgesinde İspanyol polisi Triad’a insan kaçakçılığı sebebiyle tutanaklarında yer vermiştir.

Çin mafyası özellikle yurt dışında pek çok alanda faaliyet göstermekte olup sayılarının 30 bine ile 50.000 arasında değiştiği söylenmektedir. Küçük çeteler şeklinde örgütlenen bu gizli şebeke, kalpazanlık, uyuşturucu, adam kaçırma, fuhuş, insan ticareti, kiralık katillik gibi pek çok yasa dışı iş denince akla gelen mafyadır.

Çin Triadları özellikle kalpazanlık işinde uzmanlaşmış olup pek çok ülkenin mücadele ettiği bir oluşumdur.Triad mafyası Çin’de hung adıyla bilinmektedir. Her mafya oluşumu gibi kendi aralarında ve rakip mafyalarla özellikle yurtdışında rekabet ve çatışma halindedirler.