kola

COCA COLA MAHSENİNDEKİ SIR
1886 yılında, John Pemberton isimli kimyager, yaptığı bir karışımın içerisine şarap ve bir takım kimyasallar katarak French Wine Coca’yı ürettiğinde ticari şansının yüksek olacağını tahmin ediyordu. Daha sonra yaptığı karışımın içinden, şarap ve kimyasalları maddelerini çıkardığında, karışıma ayırıcı tadını veren yeni bir malzeme katması ile yeni ürünü olan Coca-Cola’yı icat etti. Ayırıcı tadını veren gizli formülü sır gibi saklayıp, yazılı bir belgeye dönüştürmüştür. 

1891 yılına gelindiğinde Asa Candler, şirketin iş haklarını satın alarak Coca-Cola‘nın tek sahibi olmuştur. 1919 yılına gelindiğinde Coca-Cola, Ernest Woordruff ve bir grup yatırımcı tarafından satın alınmış, banka kredisi teminatına karşılık olarak, daha sonra Asa Candler’ in oğlu tarafından tekrar kaleme alınan Coca-Cola’nın gizli formülünün bulunduğu belge, borcun ödendiği 1925 yılına kadar NewYork’taki Guaranty Bankasında bulunan kasada tutulmuştur. Borcunu kapatan Ernest Woordruff, formülün orijinalinin bulunduğu belgeyi o zamanki adıyla Trust Company Bankası olan Sun Trust Bankasında bulunan özel bir kasa ayarlayarak muhafaza edilmiştir. Ayrıca formülün içeriğinde bulunan sırrın sıkı bir şekilde saklanması için Coca-Cola şirketi tarafından Sun Trust Bankasına hatırı sayılır Milyon Dolarlık bir pay ayrılmıştır. 

Coca-Cola’ yı satın alan firma, formülü sır gibi saklamak suretiyle iyice gizemli hale getirmiştir. Hatta mahkemelere Formül içeriğinin açıklanma riskine karşı, ürünü taklit edenlere dava bile açılmıyor.
86 yıl boyunca SunTrust Bankasında saklanan, Coca-Cola’nın 125 yıllık gizli formülünün bulunduğu söylenen 2 metrelik hiç açılmayan kasa, 125. Yıl nedeniyle Atlanta’da bulunan Coca-Cola müzesinde ki yeni yerine taşınarak, ziyaretçiler tarafından formülün muhafaza edildiği kasanın yakından görülmesi için imkan sağlanmıştır. 

Dünyanın en çok kar getiren formülünün ölümüne saklanmasından daha doğal bir şey yoktur. Ortaya çıkan birçok kola markalarına rağmen yine de Coca Cola lider konumundadır. Formülün ne içeriğini herkes merak ediyor, söylentilere göre dünyada sadece 2 kişi tarafından formülün yarısının bilindiği, ancak bir araya geldikleri zaman gerçek formülün ortaya çıktığı söylenmektedir.…. 

Belki kasada olduğu bile meçhul olan formül için söylenen şey, formülü bilen kişilerin şirket politikası bakımından bir arada seyahat edemedikleridir.