Top Ad unit 728 × 90

Dünyanın 7 Harikası

ESKİ

Dünyanın yedi harikası, antik çağlarda insan eliyle yapılmış, harika mimari yapıları ifade eder. M.Ö. 5. yüzyılda Heredot tarafından tespit edilen bu yapılar daha sonradan başka bir Yunanlı tarihçi tarafından kitaplaştırılmıştır.
Dünyanın yedi harikasından, sadece Mısır'daki Keops piramiti bugün ayakta kalmıştır. Geri kalanlar ise depremler, savaşlar ve yeryüzü koşulları nedeniyle Dünya üzerinden silinmiş veya parçaları kalmıştır.

Babil'in Asma Bahçeleri;

MÖ 7.
yüzyılda,Mezopotamya'da kurulan Babil İmparatorluğu'nda, imparator Nebukadnezar (Matrixteki gemi) tarafından yaptırılan meyve bahçelerinin oldukça büyülü olduğu anlatılmıştır. Babil' in Asma bahçelerinde, yeryüzünde bulunan çok sayıda meyvenin bir arada yetiştirildiği görkemli teraslar şeklinde  olduğu betimlenir. Bugün Fırat'ın kenarında parçalarına rastlanan bu asma bahçelerinin o dönem için oldukça gösterişli ve ihtişamlı bir yapı olduğu anlaşılmaktadır.
Artemis Tapınağı ;

MÖ 7.
yüzyılda Lidyalılar tarafından, bugünkü Efes Antik kentinde bulunan tamamen mermerden yapılmış bir tapınaktır. Oldukça ihtişamlı olan bu tapınaktan, bugün geriye sadece iki mermer kalmıştır.
Kral Mausollos Mozolesi ;

MÖ. 350 yılında tamamlanan, bu günkü Bodrum civarında bulunan Mozole, oldukça ihtişamlı bir yapıda olup 4 mimar tarafından yapılmıştır. Kral Mausollos için yapılan lahit şeklinde tapınak, dört savaş atı tarafından çekilen savaş arabası şeklinde tasvir edilerek inşa edilmiştir. 15. yüzyıla kadar Ayakta kalan Mozole, Haçlı Seferleri sırasında Bodrum'a gelen, Bodrum Kalesi'ni yapan St. John Şövalyeleri tarafından parçalanmış ve parçaları Kale yapımında kullanılmıştır.
Keops Piramidi ;

Keops Piramidi MÖ 2560
yılında, Mısır firavunu Keops Tarafından yapılmış, Dünyanın yedi harikası içinde bulunan, muhteşem yapısı ve gizemiyle günümüze kadar ulaşmış ayakta kalan tek yapıdır. 43 yüzyıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı şeklinde kayıtlara geçen Keops piramiti, asırlar boyu ihtişamı ve gizemiyle ayakta kalmayı halen sürdürmektedir. Dünyanın yedi harikası içinde bir numara olarak sayılan Keops Piramidi, Mısır'da Giza Vadisinde bulunmaktadır.
Rodos Heykeli ;

MÖ 282.
yılında yapı bitirilen Rodos Heykeli, Dorlar tarafından Makedonların istilasına karşı koymaları şerefine Rodos adasının girişine, Tunç ve bakır karışımından yapılmıştır. Yaklaşık 35 metre yüksekliğe sahip, ucunda Fener tutan Güneş Tanrısı Helios' u simgeleyen devasa heykel, denizlerin altından geçerek limana girdiği şeklinde yapılan heykel, günümüzde ABD bulunan Özgürlük Anıtına ilham kaynağı olmuştur. Depremler nedeniyle yıkılarak bir parçası kalmayan heykel listede yer almaktadır.
Zeus heykeli ;

MÖ 450.
yılında tanrıların kralı Zeus için Olimpiyatlara ismini veren Olimpia' da, Olimpiyat oyunları şerefine yapılmıştır. Altın ve Fildişi karışımından yapılan Zeus heykeli,  12 metre yüksekliğine sahip, muhteşem bir eser olarak betimlenmiş Zeus Heykeli büyük bir yangın sonucu tamamıyla yok olmuştur.
İskenderiye Feneri ;

MÖ 290.
yılında yapımına başlanılan İskenderiye Feneri,  Büyük İskender' in varislerinin bölgeyi fethetmesinin ve kontrol etmesinin ardından, gemilere yol göstermesi amacıyla bugünkü İskenderiye şehrinin Faros adasında yapılmıştır. Yapılan devasa Fenerin, güneş ışığını denize yansıtması için bronz  cilalanmak suretiyle aynalar yerleştirilmek suretiyle oldukça iyi ışıklandırılmış ve dönemin önemli mimari eserlerinden biri olmuştur. 18. yüzyılda Memluklüler tarafından, fenerin bulunduğu yere yapılmak istenen Kale İnşaatı için, tüm parçaları kullanılarak yıkılmıştır.
Dünyanın yedi harikası olarak bilinen, antik yedi harika UNESCO tarafından gerçek Yedi Harikası olarak sayılmaktadır. 2007 yılında  internet ortamında yeni seçilen, Dünyanın yedi harikası şeklindeki listeyi kale almayan UNESCO, Herodot' un oluşturduğu listeyi göz önüne almakta ve tarihi olarak saymaktadır.
Dünyanın Yedi harikası içerisinde bulunan muhteşem eserlerin iki tanesi ülkemiz topraklarında bulunması önemli bir tarihi doku olup, bu durum ülkemiz coğrafyasının, dünya tarihinde ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Dünyanın 7 Harikası Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:34 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.