r

Rus mafyası akla, Amerikan filmlerindeki kötü karakterlerden gelen ancak gerçekte oldukça etkili bir yeraltı örgütüdür.

Özellikle Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından doğan otorite boşluğunu bu yeraltı örgütü oldukça etkin bir şekilde doldurmuş ve dünya çapında 500 bine kadar üyesi olduğu tahmin edilmektedir. Çevirdiği para milyar dolarlarla ifade edilen bu yeraltı örgütü oldukça tehlikeli ve psikopat üyelerden oluşmaktadır.

Rus mafyası organizatze adıyla da Rusya'da faaliyet gösterir. Pek çok bölge ve kola ayrılsada en etkin kollarından biri Vory V Zakone 'dir.

Vory v Zakone, oldukça sistematik bir şekilde örgütlenen özellikle hapishaneden başlayan bir örgütlenme içerisinde faaliyet gösteren, hırsızların kardeşliğine hırsızların sanatı anlamına gelen Rusça sözlükten doğmuştur. Özellikle Stalin zamanında Gulak'ta ve esir kamplarında örgütlenen bu yeraltı örgütü daha sonra Rus mafyasının belkemiğini oluşturmuştur. En önemli özellikleri hapishaneye girdiği andan itibaren rütbe şeklinde Dövme yaptırmalarıdır. Dövme onlar da oldukça önemlidir. Bir örgüt üyesinin dövmelerine bakıp hangi hapishanede kaldığından tutun, hangi suçtan içeri girdiğini ve hangi rütbede mafya üyesi olduğuna kadar pek çok şeyi, kendisi söylemeden anlaşılabilir.

Bu örgütün dışında herhangi bir kişi özenti ya da başka maksatla aynı dövmeleri yaptırırsa cezası sakat bırakılmak ve ölümdür tespit edildiğinde...
Rus mafyası genel anlamda değerlendirilirse Rusya dışında Dünya üzerinde her alanda ve her ülkede faaliyet içerisindedir. Çek kırdırmadan tahsilata, adam kaçırmadan uyuşturucu ticaretini pek çok yasa dışı işte parmağı bulunan bu örgüt genelde İtalyanlar'ın aksine aile olmayıp  bireyselleşme ve çeteleşme ön plandadır.

Rus mafyası özellikle Yahudilerle yakın ilişkiler içerisine girmiş, Ayrıca Güney Amerika'da Kolombiya çeteleriyle birleşip uyuşturucu sevkiyatı yaptığı iddia edilmektedir.
Pek çok filme konu olan Rus mafyası anarşizmden doğmuş, temel olarak otoriteyi reddeden bir anlayış hakimdir.
Mafya üyelerinin önceki hayatları dahil hiç devletten hiç maaş almamaları gerekmektedir. Yine en büyük saygı duydukları isim Lenin olup sadece en büyük Vorlar yani mafya liderleri, Lenin dövmesini sadece kalplerinin üstüne yaptırabilirler.