Top Ad unit 728 × 90

Dünyanın İlk Ateist Devletini Kuran Enver Hoca

hoca

Enver Hoca, dünyanın ilk Ateist Devletini kuran Arnavutluk Devlet başkanıdır. Ölüm tarihi olan 1985 yılına kadar yönettiği Arnavutlukta, bugün bile hala tartışılan ve dünya üzerinde önemli bir siyasi etkiye sahip yöneticidir.
Enver Hoca Osmanlı imparatorluğuna bağlı Arnavutluk'un bir kasabasında doğmuştur. 1908 yılında önemli hocalar tarafından İslami eğitimler verilmiş, ardından Fransa'ya gittiğinde ise uğruna ömrünü adadığı komünizmle tanışmıştır.

Fransa'da komünist yayınlarda yazılar yazan Enver Hoca,  ülkesine döndüğünde komünist faaliyetlerde bulunmuş, ancak İtalya'nın Arnavutluk'u işgal etmesinin ardından bu faaliyetleri yasaklanmıştır. Ardından kendi şehrine dönmüş de esnaflık yapmaya başlamıştır. kendisinin açtığı Tütüncü zamanla İtalya karşıtı komünist bir hücre evine dönmüştür.
1940 yılında, İkinci Dünya Savaşı boyunca faşist güçlere karşı komünist Nilüfer'i örgütlemiş ve kurdukları komünist partinin genel sekreterliğini yapmıştır.
Savaşın ardından 1946 yılında ilk komünist Cumhuriyeti kurduğunu açıklamış ve Devlet Başkanı olmuştur. Arnavutluk Sovyet destekli ilk komünist rejimin kurulduğu devlet olarak tarihe geçmiştir.
Savaşın sonrası Paris' de kurulan Barış Konferansında, Arnavutluk' un sınır haklarını garanti altına aldırmış ve dış politikada başarılar kazanmıştır. Özellikle Kuzey epik bölgesi meselesinde başarı sağladığı söylenebilir, ancak içeride ona muhalif olanlar mevcuttu.
Enver Hoca ilk başta Stalin ile oldukça yakın ilişkiler içerisinde, evde adeta bugünün tabiriyle kankaydı, ancak Yugoslavya devlet başkanı Tito ile arası açıktı ve Arnavutluk muhalif kesiminde Yugoslavya ile birleşme düşünceleri vardı. Bu dönemde taraflarını arkasına alarak ülke içindeki bulunan muhalifleri astırıp kendi hakimiyetini kurdu.
Stalin'in ölümünün ardından Kruşçev'in başına gelmesiyle, Rusya yönetimiyle arası bozulmuş ve Çin' e açılmıştır. Ancak daha sonradan Çin' ide eleştirmekten geri durmamıştır.
En sonunda Çin ve Rusya' yı kapitalizme destek vermekte suçlamıştır.
Enver Hoca, Arnavutluk'un gelişmesi için dış dünyaya kapanma düşüncesini faaliyete geçirdi ve kendi kendine yetebilen bir ülke olması için ülkeyi dış dünyaya kapattı. Bu alanda başarılı olduğu rakamlarla ortadadır. İnsanların Ömrü uzamış, devlet eliyle yaptırılan evler sayesinde ve artan istihdamlarla halk Bir nevi refaha kavuşmuştur.
Ardından 1967 yılında ülkeyi dinsel baskılardan kurtaracağını söyleyerek, dünyanın ilk Ateist Devlet' ini ilan etmiştir. Enver hoca iktidar hırsına iyice tutulmuş ve çevresindeki muhalifleri saf dışı bırakmakta acımasız davranmıştır. Bu nedenle diktatör olarak sıkça suçlanmış ve ülkede batı yanlısı ya da muhalefet olarak gördüğü çok kişiyi idama mahkum ettirmiştir. Ayrıca Ordu içerisinde darbe teşebbüsünde bulunulacağını sezerek birçok generali astırmıştır.
Ancak Bu süreçten sonra ülkede yaşanan afetler ve kıyımlar nedeniyle ülke zor duruma düşmüş, Enver Hoca böyle bir zor dönemde dahi batının yardımını şiddetle reddetmiştir.
1983 yılına gelindiğinde Şeker hastası olan Enver Hoca beyin kanaması geçirmiş ve 1984 yılında ölmüştür. Yerine geçen yeni yönetim Arnavutluk'un batıya açılmasını sağlamıştır.
Enver Hoca, zamanında ilginçtir suç oranı oldukça düşmüş, insan Ömrü uzamıştır. Enver Hoca' nın ülkesinde hukuk kuralları oldukça katıydı. Katiller öldürdüğü kişilerle aynı Mezara atılıyordu. Ayrıca verilen cezalarda neredeyse şeriat hükümleri uygulanıyordu. (Hırsızlık gibi)
Enver Hoca ismi ailesi tarafından, Osmanlıda bizim yakından tanıdığımız, o dönemde Arnavutlukta faaliyet göstererek görev alan Enver Paşa'dan esinlenerek konulmuştur.
Enver Hoca bugün bize hala eleştirilen ve Arnavutlukta pek sevilmeyen bir kişi olarak tanınmaktadır. Katı bir diktatör mü yoksa halk kahramanı mı olduğu hala tam olarak anlaşılamamıştır. Kendi adı verilen Hocaizm adlı düşünce akımı mevcuttur.

Dünyanın İlk Ateist Devletini Kuran Enver Hoca Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:15 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.