mafya

Kolombiya mafyası Güney Amerika'da çok etkin bir şekilde faaliyet gösteren oldukça uç cezalandırma yöntemleri bulunan acımasız bir mafyadır.
Kolombiya mafyası temel dayanağı ülkede yetişen özellikle 1970’lerde asıl önemi keşfedilen kokain sayesinde üne ve güce kavuşmuştur. Daha önceleri kaçakçılık gibi ufak işlerle uğraşan Kolombiya çeteleri, kokainin etkisi ve piyasası farkedilince adeta şaha kalkmış ve dünya çapında milyar dolarlarla oynayan bir örgüt haline gelmiştir.

Kolombiya mafyası özellikle Kolombiya’nın 2. Büyük şehriMedellin bölgesinde etkin bir şekilde faaliyet gösteren, uluslararası çeteler şeklinde organize olmuştur. Pek çok alanda bağlantıları olan bu mafya, Uçaklarla ve gemilerle binlerce ton uyuşturucuyu dünyaya dağıtmışlardır.
Kolombiya mafyası altın çağını Escobar ile yaşamış. Sadece Escobar'ın aylık kazancının en parlak döneminde 400 milyon dolar olduğu söylenmektedir. Medellin karteli haricinde bir diğer kartel olan Cali karteli de aynı dönemde servet toplamış ancak liderleri yakalanarak Amerika Birleşik Devletlerine iade edilmişlerdir. ABD o dönem Kolombiya mafyası ile mücadele etmek için ABD’ye karşı işlenen suçlarda suçlu takası anlaşması yapmış, iki ülke arasında imzalanan değiş tokuş anlaşması kartel ile mücadelede etkili olmuştur.Cali karteli daha çok burjuva tarzı sosyetik liderlerden oluştuğu için ve şehrin pek çok sektöründe yer aldığından dolayı Medellin kartelinin aksine bitirilmesi daha uzun sürmüştür.

1990’larda pek çok mafya lideri dünyanın en zenginler listesine girmiştir. Kolombiya mafyası uyuşturucu işi hariç başka bir işle pek uğraşmaz. Ana gelir kaynakları uyuşturucudur özellikle kokain.
Çetenin cezalandırma şekilleri oldukça acımasızdır. Uyuşturucu için dünyayı yakacak tipte insanlardır. Özellikle Kolombiya kravatı adı verilen öldürme şekli meşhurdur. (Yani boğazın kesilerek dil kökünün ve dilin tersten dışarı çıkarılması)