sicilya

İtalyan mafyası, mafyanın içini dolduran nasıl mafya jargonunu ve kültürünü ortaya çıkaran Suç Çetesi topluluğudur denebilir.

Aslında İtalyan mafyası deyince Sicilya mafyası yani Cosa Nostra demek daha doğru olur. Çünkü İtalyan mafyası doğumu, Napoli kralının 1800 lerde Fransız İhtilali sonrası bu bölgeye gelerek mafya adı verilen gizli örgütü kurmasıyla başlar. Mafya kelimesinin kökeni 1200lere dayanan bir slogandan esinlenilmiştir. 1200 lü yıllarda İtalya'yı işgal eden Fransızların büyük zülmü karşısında İtalyanlar "Morte Alla Francia İtalia Anela" yani "Fransızlara ölüm İtalya kükrüyor " slaganı geliştirmesi üzerine bu sloganın baş harfleri yüzyıllar sonra Sicilya ve İtalya'da düzeni sağlayan bu devlet dışı güçlerin ismini oluşturmuştur yani Mafia. Mafya adı verilen topluluk kanunları hiçe sayarak devlet içinde örgütlenerek, bölge Toprak sahiplerini ve bölge halkının korur. Kendi yasalarını uygular şeklinde organize olmuştur. 1900 lere kadar böyle devam eden durum Mussolini'nin başa gelmesi ile vahim bir hal alır.

Mussoli'nin mafyanın temizlenmesi emrini verir ve pek çok mafya üyesi ya öldürülür,  yada ülke dışına kaçar.
Ardından mafya üyelerinin çoğunun Amerika yerleşmesi ve özellikle Amerika'da bulunan o dönem içki yasağının olması sebebiyle İtalyan aileler ve mafyalar gizli içki kaçakçılığı, sendikacılık, Kumar gibi alanlarda nüfuz ederek mafyanın Amerika'da yer altında oldukça büyük bir örgütlenmesini sağlar.

Ardından İkinci Dünya savaşında İtalya'nın Amerika tarafından saf dışı bırakılma istenmesi sırasında özellikle CIA'ın İtalyan mafyası ile bir olup İtalya'da istihbarat toplanması ve yardım alması sayesinde daha da özgürleşen Amerika'daki İtalyan mafyası, kumar fuhuş tefecilik adam kaçırma işlerinde daha rahatlar ve güçlenir. Ardından İkinci Dünya Savaşı biter ve İtalyanlar eroin ticareti ile tanışır. Bunun ardından adeta Hepsi zengin olma yarışına girer.  Eroinin Amerika'ya taşınması ve burada satılması oldukça büyük bir pazar oluşturur ve İtalyan mafyası nüfusunu genişletmeye başlamıştır.

İtalyan mafyası ya da Sicilya mafyası, Amerika'da oldukça sistematik bir şekilde örgütlenmiştir. Her şehirde İki yada bir aile, nüfus sahibi olup başlarında don adı verilen Lider konumundaki Baba bulunurdu. İtalyan mafyası kendilerine çete demez aile olarak bahsederlerdi. Daha da babaları Donlar ve onların yardımcıları, danışmanları, askerleri şeklinde bir örgütlenmeyeyle adeta her alanın nüfus edebilen bir yeraltı suç örgütü ağı oluşmuştur.

Yıllar ilerledikçe ve günümüze doğru geldikçe artan toplumsal bilinç, demokrasi, devlet bilinci ve suçla mücadelede ağının ilerletilmesi sebebiyle Amerika'da İtalyan mafyasının etkisi kırılmış, dünyada da bu şekilde olmaya devam etmiştir. Ayrıca İtalya göç eden ailelerin çocuklarının Amerikan toplumuyla kaynaşması mafyaya üye bulmayı zorlaştırmıştır.

Bugün hala belli bölgelerde Etkin olabilen İtalyan mafyasının geçmişte, Gladio ile Çok içli dışlı olduğu, devlette bazı alanlarda Etkin politikacılara sahip olduğu ya da tehdit ettiği iddia edilmektedir. İtalyan mafyasının oldukça acımasız kuralları olmasının yanı sıra diğer mafyalara göre daha sıcak kanlıdır. Mesela öldürdükleri birinin 18 yaşından küçük çocuğun varsa ona baktıkları, ailesine destek sağladıkları bilinmektedir. Ayrıca kadın ve çocuklara dokunulmaz kuralı onlar da birinci öncelikdir. Aileye çok önem veren İtalyanlar ve Sicilya mafyası en önemli kurallarının başında birlik ve aile bulunmaktadır. Mafya üyelerinin Çok sempatik kişilikli, yemek yapmayı ve yemek yemeyi çok seven üyelerden oluşmaktadır.

Zamanında aileler arasında pek çok Savaş yaşanmış, pek çok üye mafya yolunda ölmüştür. Bir mafya üyesi yakalandığında gözaltında giderken diğer bir üyeyi dudaklarından öperse bu göz altında konuşmayacağım anlamına gelmektedir. Bunada Omerta öpücüğü adı verilmiştir.