mafya


Özellikle son yıllarda Meksika denince uyuşturucu ile anılan bir ülke akla gelmektedir. Meksika'nın kanayan yarası olan uyuşturucu ticareti, Meksika mafyası Meksika kartelleri adı verilen oluşumların eseridir.
Meksika kartelleri uyuşturucu ve insan ticareti sayesinde oldukça büyük rakamlar kazanan, uyuşturucu için yapamayacakları şey olmayan çetelerdir. Bu karteller aile şeklinde örgütlenip özellikle Amerika'da uyuşturucu ticareti yapan oluşumlardır. Meksika ordusunun ve Amerika'nın yoğun bir şekilde mücadele ettiği kartellerin elinde bulundurduğu para milyar dolarlarla ifade edilmektedir. Kolombiya’da Medellin gibi Meksika’da da Juarez kenti uyuşturucu ticareti ile isim yapmıştır. Meksika da çok sayıda kartel bulunmaktadır. En ünlüleri Juarez karteli, Sinaloa, Los Mexicles, Tijuana karteli gibi oluşumlardır. Aslında kartel bağımsız işletmelerin rekabeti ortadan kaldırıp daha çok kar etmek için kurdukları birliğe verilen isim olup ticari bir addır. Meksika kartelleri ise çeşitli çetelerin mafyatik örgütlenmesi ve aile şeklinde hareket ederek organize suç örgütü oluşturmasıdır.

Meksika özellikle ABD ile sınır olması ve coğrafi koşulları sebebiyle uyuşturucu ticaretinin geçiş güzergahıdır. 1960’lı yıllarda Meksika uyuşturucu çeteleri görülmeye başlarken 1970’de Kolombiya’da Escobar’ın ortaya çıkışı ve kokaini ABD’ye taşıtması ile Meksikalı kaçakçıların önü açılmış ve alanı genişlemiştir. Yani sadece uyuşturucunun güvenle taşınmasını sağlıyorlar ve pay alıyorlardı. Ancak zamanla özellikle günümüzde Gulf ve Sinaloa kartelleri Kokain ticaretini Kolombiyalılardan devralmış ve kendi organizasyonlarını kurmuşlardır. Meksika kartelleri arasında yaşanan savaşlarda inanılmaz vahşet ve kan donduran görüntüler içermekte, pek çok kişi bu kartel savaşlarında ölmektedir.

Amerika'nın baskısı ile özellikle ülke içinde, devlet ile karteller arasında oldukça büyük savaşlar yaşanmaktadır. Sık sık dünya basınına yansıyan bu savaşlar ve çatışmalar nedeniyle pek çok kişi hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle  Meksika kartelleri denince akla toplu infazlar, ağaç testeresiyle kafa kesmeler ve aşırılıklar akla gelmektedir. Kısacası Meksika kartelleri uyuşturucu için babasını bile keser diyebiliriz.

Pek çok mafya babasının ve Kartel üyesinin yakalanmasına rağmen, ülkeler bu ticareti bitirebilmiş değildir ve oldukça yoğun mücadele edilmektedir. 2006 yılında başlatılan (hala devam ediyor) Meksika uyuşturucu savaşı isimli büyük operasyonda 2006-2012 yılları arasında yüzbinlerce kişinin öldüğü tahmin edilmektedir.

Meksika kartellerinin yılda 19 milyar dolar civarında gelir elde ettikleri düşünülmektedir. Meksika kartellerinin bir diğer önemli gelir kaynağı sınır boyunda insan ticareti olup ABD’ye soktukları yasa dışı göçmenlerden ciddi miktarlarda gelir elde etmektedirler.