kimdir

Bugünlerde dünyanın gündeminde olan Suriye iç savaşı ve Suriyeli mültecilerin esas sorumlusu, diktatörlük kitabının tüm haklarını yerine getiren Suriye devlet başkanı Beşar Esad tır diyebiliriz.
Suriye iç Savaşı'nın başlangıcı 2011 den bu yana ülkesine adeta cehenneme çeviren ve topraklarında neredeyse insanın kalmadığı, açlık ve sefalet içindeki Suriye'nin Beşar Esad tarafından yaklaşık 400 bin kişinin öldürüldüğü bilinmektedir.

Gelin Bu eli kanlı diktatörü yakından tanıyalım.
Beşar Esad hayatı boyunca babası Hafız Esad'ın Halefi olarak yetiştirilmiş, 1965 doğumlu Baas partisinin lideri ve Suriye devlet başkanıdır.
Öncelikle baas rejiminin tanırsak kısaca, Arap milliyetçiliği üzerine kurulu laik ve sosyalist bir rejim denebilir. Genelde tek adam üzerine kurulan Baas rejiminde amaç, sürekli rejimi korumaktır ve Kişiler önemli değildir.
Babası Hafız Esad'ın ölümünün ardından başa geçen Beşar Esad Tıp eğitimi almış eğitiminin ardından Hafız Esad'ın yerine yetiştirilmiştir Hafız Esad ın kalp krizinden ölmesi üzerine yerine devlet başkanı olarak geçen Beşar Esad ilk etapta İsrail ve Amerika'ya sert konuşmalarıyla dikkat çekmiştir. Ardından Türkiye ile yakın ilişkiler kurmak isteyen Esad iyi görünürken, Arap baharı ile koltuk ve rejimi koruma düşüncesi ile adeta kontrolden çıkmış ve ülkesine kaosa sürüklemiştir.
2011 de başlayan Arap baharı olarak bilinen gösteriler, Nisan ayında ülke çapına yayılmış ve seçim isteyen halk sokaklara dökülmüştür. Baas Partisi'nden Kurtulmak isteyen halk, demokratik seçim istediği için Bu gösteriler Esad'ın Emri ile Suriye ordusu tarafından kanlı bir şekilde bastırılmıştır.
Göstericilerin üzerine Ateş açılması ve kanlı gösterilerin ardından ülkede gruplar silahlanmaya başlamış ve ardından iç savaşa dönüşen süreç yaşanmıştır.
Rejimin korunması amacıyla kontrolden çıkan Ordu ve Esad ülkedeki her şeyi yasaklamış yaşanan savaşa müttefikleri destek vermiştir. Rusya İran gibi müttefiklerin Lübnan Hizbullahı'nın desteğiyle ülkesinde kıyıma başlayan Esad rejimi, Suriye vatandaşlarının topraklarını terk etmesi ve bölgede IŞİD gibi YPG, PKK gibi örgütlerin güçlenmesi ile sonuçlanan bir kaosa sebep olmuştur.
Hala devam eden Suriye iç savaşı ve ülkeden kaçan mülteciler dünya gündeminin birinci sırasına oluşturmakta ve savaş hala devam etmektedir.
Esad babasının ölümü sırasında 34 yaşında olduğundan Suriye yasalarına göre başkan seçilemiyordu. Çabucak alınan bir kararla yasa değiştirilmiş ve yaşın düşürülmesiyle Esat, Başkan seçilmiştir.
Beşar Esad ve ailesi Nusayri denilen bir mezhebe bağlıdır. Yani bu Caferilik, Şiilik gibi bir mezheplerle benzerlik gösterir. Türkiye'de Nusayri olarak bilinen kol Arap Alevisi denmektedir.
Beşar Esad ile Türkiye'de pek çok Parti görüşmüş en son 2013 yılında Beşar Esad, Halk TV Ulusal TV'ye röportaj vermiştir.