kimdir


Filmlere, romanlara eserlere konu olan, çok iyi dövüş tekniğine ek gizli çalışan üstün yetenekli savaşçılara Ninja adı verilmiş ve pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Peki bu Ninjalar kimlerdir ve nasıl kurulmuşlardır.
Ortaçağ yıllarında (13. ve 14. Yüzyıl) Japonya eyaletler halinde, derebeylikler şeklinde yönetilmekteydi. Kim güçlüyse onun kazandığı bir dönemde Japonya'da kurulan Ninjalar ön plana çıkmıştır. Aslında ninjaların nasıl felsefesini aldıklarını nasıl kuruldukları tam olarak bilinmemektedir. Tarihi kayıtlarda ilk kez 1375 yılında anlatılmış olup gece gelip rakiplerinin evlerini dağıtan gizemli savaşçılar olarak geçmiştir.

Ancak mistik Çin öğretisinin Hint Tibet öğretileriyle harmanlanması ve bunların Japon yamabusi (dağlarda yaşayan savaşçı rahiplere) öğretilmesiyle doğduğuna inanılmaktadır. Ardından iyice uzmanlaşan bu savaşçılar, derebeyleri ve savaş lordları tarafından kendi saflarında savaşmak için kullanılmış, bir nevi paralı asker olmuşlardır.
Ninjalar casusluk, sabotaj, suikast gibi Gizli işleri ustalıkla yapabilecek seviyede iyi bir eğitim almış ve Ninjitsu adı verilen dövüş sanatında uzmanlaşmış askerler olmuşlardır. Ancak ninjitsu sanılanın aksine dövüş sanatı değildir. Ninjanın temel felsefesi öldürmek ve hayatta kalmaktır. Bu sebepten karma bir felsefedir.
Ninjalar, Samuraylardan (iyi eğitimli Samuraylar olur Samuraylar genelde daha Bilgin ve üstün karakterde insanlardan oluşur) aralarından kendi istekleriyle ayrılan ya da harakiri yapmayı reddeden kişilerden oluşmaktadır. Ninjalar doğada dağ eteklerinde yaşayıp zihinlerini oldukça yüksek seviyede, Zinde tutan ve burada oldukça mücadele veren askerlerden oluşmaktadır.
Ninjalar ninjutsu adı verilen dövüş tekniğini kendileri bulmuş ve uygulamış, kendi adlarını vermişlerdir. Ninjutsu da ustalaşan Ninjalar kendi özel teknikleriyle düşmanlarını oldukça korkutan Savaşçılar olmuşlardır.
Bilge ve aristokrat samurayların aksine Ninjalar daha çok paralı asker ve suikast işlerinde kullanıldığı için aralarında fark oluşmaktadır. Ayrıca Samurayların suikast, sabotaj ve casusluk için Ninjaları kiraladığı bilinir.
Ninjalar oldukça iyi kamuflaj yapan, kılıç kullanan, beslenmelerinde özel bir diyet takip eden, pirinç balık yağı çay yaprağı şeklinde yiyecekler yiyen, Usta casus ve suikastçılardan oluşmuştur. Çok gizli görevler yaptıkları için kamuflaj amacıyla genelde geceleri sessiz bir şekilde ilerleyen ve görünmemek için tepeden tırnağa siyah (bildiğimiz Ninja kıyafeti) rahat kumaştan yapılma giysi giyen elit savaşçılardır. Ancak Ninjaların maske taktığına dair kesinlik yoktur.

Japonya'da uzun yıllar faaliyet gösteren Ninjalar, Japonya'nın batıya açılması ve demokrasi kazanmasıyla kaybolmuş, ancak özentilere hala devam etmektedir. Ninjaların ağaç ve binalara tırmanmak için ellerine pençe şeklinde aksesuarlar taktıkları, kaçış ve yanıltmak için Duman kullandıkları ve shuriken isimli yıldız şeklinde aletlerini düşmanlarına fırlattıkları bilinmektedir. Zehirli ok attıkları üflemeli borunun ismi ise fukiyadır.

Ünlü Hollywood filmlerinde insanüstü olarak gösterilen Ninjalar su üzerinde dahi yürümektedir. Tabiki Ninjalar su üzerinde yürümemiştir ancak suyun üzerinde gitmek için sadece ayaklarının sığacağı ufak sallar kullandıkları bilinir. Ninjaların zehirleyerek öldürme amacıyla iyi derecede zehir yapabilme yeteneği oldukları gibi tam tersi yönde iyileştirmek için ilaç yapma yetenekleri de bulunmaktadır. Ninjaların hipnoz ederek öldürdüğü yada kuji adı verilen Hint büyüsünü kullandıkları öne sürülse de tarihsel olarak kanıtlanmamıştır.