Top Ad unit 728 × 90

Orhangazi Osmanlı'yı Sağlamlaştıran Padişah

osmanlı

Orhan Gazi (1281-1362) Osman Gazi ile Mal hatunun oğlu olarak Söğütte dünyaya gelmiştir.
Babası Osman Gazi, Bursa kuşatmasında rahatsızlanması sonucu yerini oğlu Orhan'a bırakmıştır. Orhangazi babasından devraldığı sancağı Bursa'yı fethederek devam ettirmiş, ardından Bursa'yı Başkent yapmıştır. Üç yıl sonra Eskihisar yani Pelekanon Savaşı'nda Bizans kuvvetlerinin kesin bir yenilgiyle mağlup ederek Üsküdar'a kadar ilerlemiştir. Yani İstanbul'un Anadolu yakasına ele geçirmiş ve İznik'i almıştır.

Onun Devrinde Osmanlı akıncıları Boğaziçi kıyılarına kadar ulaşmıştır. Ardından Karasioğulları beyliğini ihlak etmiş, Çanakkale bölgesinde olan bu beyliğin alınmasıyla Osmanlı'nın Rumeli sınırına gelmiştir.
Ardından Orhan Gazi Bizans imparatorunun kızıyla evlenince Osmanlı kuvvetlerinin Gelibolu'ya geçişi kolaylaşmıştır. Oğlu Süleyman Paşa'ya Bizans'a yardım etmesi için Çimpe Kalesi üst olarak verilmiştir ve ardından Osmanlı'nın 500 yıl sürecek olan Balkan macerası bu süreçte başlamış ve ardından devam etmiştir.
Trakya'da fetihlere giden Akıncılar öbür yandan Cenevizlilerle ittifaklar yapılmış ve kendilerine kapitülasyonlar verilmiştir. Orhangazi, Anadolu'yu ele geçirmek ve Devleti sağlamlaştırmak adına Ankara'yı almış ve Osmanlı'nın hakimiyeti artmıştır.
Oğlu Murat komutasındaki kuvvetler Trakya ilerlemeye devam etmiş Çorlu ve Edirne'nin fethi gerçekleşmiştir.
Orhangazi'nin Osmanlı İmparatorluğu için önemi oldukça büyüktür. İlk başkent Bursa onun devrinde yapılmış ardından ilk Parayı bastırması, ilk kitabelerin yazılması, ilk Sarayı kurması gibi olgular göz önünde tutulduğunda Osmanlı'nın gerçek kurucusu sayılabilir.
Tahta geçeceğine kesin gözüyle bakılan oğlu Süleyman Paşa, Ankara alındığı sırada aniden ölmüş onun yerine I. Murat Orhangazi'nin ölümünün ardından tahta geçmiştir. Orhan Gazi'nin türbesi Bursa'da Tophane semtinde ve babasının kiyle karşı karşıyadır.
Orhangazi Osmanlı'yı Sağlamlaştıran Padişah Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:16 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.