Top Ad unit 728 × 90

Osmanlı İmparatorluğunda Gücün Simgesi 4. Murat Bağdat Fatihi Sahib î Kıran

kösem
4. Murat

Bağdat’ı almaya çalışmak Bağdat’ ın kendinden daha mı güzeldi ne (4. Murad) 

4. Murat (1612-1640)17. osmanlı padişahıdır. Babası 1.Ahmed annesi meşhur Kösem sultan'dır.
4. Murat 14 yaşında abisinin ölümü üzerine tahta çıkmış, annesinin himayesinde yönetim sergilemiştir. Abisi genç Osman'ın gözünün önünde öldürülmesi sebebiyle çok sert ve içine kapalı bir kişiliğe bürünmüş, ayrıca fiziksel olarak çok güçlü biri olarak anlatılır.

Fiziksel Açıdan En güçlü Osmanlı padişahı olduğu söylenir. Attığı okların ve mızrakların seviyesi çok ileri olup bunlar hakkında şiir bile yazılmıştır. Ayrıca 4. Murat içki,tütün ve kumarı Osmanlı'da yasaklamış, meyhaneler kapattırmıştır. Geceleri tebdili kıyafet giyerek bunların denetimini yapması ile meşhurdur.
4. Murat zamanında yeniçeriler iyice azıtmış ve isyanlar çıkarmaktaydı. Zorbalıkları artan yeniçerilere 4. Murat, kendi güçlü kişiliği ile düzene getirmiş, tımar sistemini düzeltmiş ve orduda disiplini sağlamak yönünde ıslahatlarda bulunmuştur.
4. Murat, Lehistan üzerine sefere çıkmış ve burada anlaşma sağlanmıştır. Ardından Safevi devleti Osmanlı yönetimindeki Bağdat'a saldırınca doğu seferine yollamış ordusunu ve burada anlaşma sağlanarak, ülkemizin bugünkü doğu sınırlarını oluşturan Kasr-ı Şirin anlaşması imzalanmıştır. Batıda da Venediklilerin, Osmanlı topraklarına girmesi üzerine Venedik seferine hazırlanan 4. Murat, yakalandığı hastalık nedeniyle İstanbul'da vefat etmiştir(1640).
Sultan 4. Murat, Vezir Mehmet Paşa'nın üzerinde görüp beğendiği aba dan yapılmış elbiseyi görünce kendi de abadan giysi diktirmiş ve o dönemde İstanbul'da aba kumaşından yapılma kıyafet moda olmuştur.
4. Murat zamanında yapılan ıslahatlar ile ülke bir nebze olsun düzelme göstermiş, Sultan Murat ülkede disiplin sağlaması, güçlü kişiliği ve ön plana çıkmıştır. İmam ı Azam'ın türbesini yaptırmıştır. 4. Murat'ın cenazesi babası birinci Ahmet'in türbesine defnedilmiştir.
Osmanlı İmparatorluğunda Gücün Simgesi 4. Murat Bağdat Fatihi Sahib î Kıran Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:43 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.