Top Ad unit 728 × 90

Osmanlı'nın Kurucusu Osman Gazi

OSMANLI

Osmangazi 1. Osmanlı padişahı olup Osmanlı Devleti'nin ve hanedanın kurucusudur. 1258 de Söğüt'te Ertuğrul Gazi ve Haymana'nın oğlu olarak dünyaya gelmiş, Kayı boyuna mensup bir Türkmen obasındandır.
Çevresinde Savaşçı askerler ve  maneviyat sahibi kişiler bulunmaktaydı. Osmangazi babasının ölümü üzerine seçimle iş başına gelmiştir. Ardından kendi beyliğini Selçuklulardan bağımsızlığını ilan etmiştir. Daha sonra Bilecik İnegöl Yenişehir feth etmiş, bu şehirleri Askeri karargah haline getirmiştir.
1302 yılında İznik'i kuşattığında Bizans Ordusu şehre yardıma gelmiş ve Bizans ordusunu Koyunhisar da denize dökmüştür.
Osman Gazi ardından Hiç durmadan seferlerine devam etmiş ve ordusu ile İznik- İzmit yolunun üzerindeki yerleri ele geçirmiştir. 1313 de Müslüman olan Harmankaya tekfuru Köse mihal in de aralarına katılması da güçlenen Osman Bey'in Kuvvetleri  Akhisarı fethetmiştir.
Ardından 1315 yılında Bursa'yı kuşatmış ancak rahatsızlanmıştır. Yerine vekil olarak oğlu Orhan'ı geçirmiştir. Bursa'nın fethininden kısa bir süre önce vefat etmiş ve vasiyeti gereği naaşı Bursa'ya getirilerek Tophane semtindeki Gümüşlü kümbetin içine defnedilmiştir.
Bugünkü Türbesi 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır.
Osman Gazi'nin taşıdığı gazi ünvanı Allah yolunda savaşın anlamındadır. Kendisi dışında Osmanlı padişahlarından sadece oğlu Orhan, bu ünvanı isminin yanında taşımıştır.
Osmanlı'nın Kurucusu Osman Gazi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:17 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.