Top Ad unit 728 × 90

Padişah I. Abdülhamid Kimdir

osmanlı

Padişah I. Abdülhamid (1725-1789) babası III. Ahmed annesi Rabia Şermi sultan'dır. 49 yaşında tahta çıkmış 27. Osmanlı padişahıdır.
Tahta çıktığında kendisini Rus felaketinin içinde bulmuştur. Ruslarda mecburen Küçük Kaynarca anlaşması imzalanmıştır. Osmanlıların bu durumundan faydalanan Avusturyalılar da Balkanları işgal etmiştir.

Doğuda ise İranla savaş çıkmış, Basra elden çıkmıştır. Bu arada Ruslar ve İranlılar arasında ittifak yapılmıştır. Doğu sınırları felaket içinde çökmek üzereyken, İran'da ki iç karışıklıklar imdada yetişmiş ve Osmanlı Basra'yı geri almayı başarmıştır.
Ardından Ruslarla Aynalıkavak imzalanarak Küçük Kaynarca anlaşmasında ki bazı ihtilafı maddeler çözüme kavuşturulmuş, Rusların Kırım'ı ilhakı tanınmıştır.
Bu devirde asker tekrar yapılandırılmış ve Ruslara savaş açılmıştır. Açılan savaşta Avusturyalılar, Rusların yanında yer alınca Hotin, Yaş ve Ozi Kalelerini düşmesi, I. Abdülhamid'i çok üzmüş ve kendisine inme inmiştir. Bir süre hasta yattıktan sonra ölmüştür.
Saf,Dindar ve şefkatli bir padişah olarak bilinir. İyi niyetle bazı kurumlarda ıslahatlar yapmak istemiş ise de şartlar imkan vermemiş, özellikle Ruslara karşı Kırım'ı geri almak için başlatılan Savaş, devletin zaten kötü olan ekonomik dengesini altüst etmiş Hazineyi boşaltmıştır.
Bilim ve sanata düşkün bir padişah olan 1. Abdülhamid, padişahlar arasında en fazla Hayır eseri yaptıranlardan biri olarak bilinir. Dindar ve kalbi Hazreti Peygamberin aşkıyla dolu olan I. Abdülhamid bizzat Kaleme aldığı Mescid-i Nebevi'ye konulmak üzere Medine'ye gönderdiği kaside meşhurdur.
Padişah I. Abdülhamid Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 10:42 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.