Top Ad unit 728 × 90

Padişah I. Ahmet


I. Ahmet (1590-1617) 14. Osmanlı padişahıdır. Babası III.Mehmet'dir.
I. Ahmet, babasının ölümü üzerine genç yaşta 13 yaşında padişah olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra devlet işleriyle en meşgul olan padişah olduğu söylenir.
1. Ahmet aslında Osmanlı tarihinde Kösem Sultan ile olan evliliği ve çocukları ile ön plana çıkmıştır. Kösem sultan'dan 6 adet çocuğu olmuştur.

I. Ahmet padişahlığı süresince önemli işler başarmıştır. Osmanlı'nın duraklama devrine girdiği dönemde doğu ve batı sınırında Osmanlı savaş halindeydi. Bu nedenle batıda Avusturya ile karlı bir anlaşma yapan Ahmet, Zitvatorok antlaşması imzalanmıştır. Bu duraklama döneminde imzalanan en karlı anlaşma olarak görülür.
Doğuda ise Kıbrıs ve Kalep'te Ramazanoğlu beyliğine son veren padişah olmuştur. Safeviler üzerine akınlar düzenlemiştir ve onların etkilerini kırmaya çalışmıştır.
I. Ahmet padişahlık sisteminde yer alan  kardeş katlinin önünü açan Osmanlı düzenini değiştirmiş ve bunun yerine kafes sistemini getirmiştir.
Bu sistem sayesinde kardeş katlinin ve entrikaların önüne geçilmesi ve taht kavgalarının yaşanmaması için bu sistemi getirmesi, Osmanlı tarihi açısından çok önemli bir olaydır. Kafes sistemi Osmanlı sarayı'nda göz hapsinde tutulan şehzadelerin, padişahın ölümünden sonra yetkinlik sırasına göre padişah olarak gelmesini hedefleyen bir sistemdi.
Bu sistem sayesinde kendisinden sonra ilk defa kardeşi I. Mustafa başa gelmiş, onun ardından diğer oğulları padişah olmuştur. Ancak kafes sisteminin dezavantajları de oldukça fazla olmuştur Osmanlı açısından. Sürekli göz hapsinde ve asker himayesinde sarayda ve haremde yetişen şehzadeler daha içine kapanık ve entrikalar de dolu saray hayatında yetişmiş, devlet işlerinden uzaklaşmışlardır. Annelerinin himayelerinde kalmışlar, yüzölçümü oldukça büyük olan Osmanlı imparatorluğu'ndan bir haber olarak saray ortamında gelişmeleri onları yetersizleştirmeye başlamıştır. Ayrıca kafes sisteminde çoğu şehzade'nin yaşı geçmiş, ileri yaşlarda padişahlık da tanışmışlardır.
I. Ahmet, padişah olduğunda 13 yaşında idi ve daha sünnet bile olmamıştı. Padişah olduktan sonra sünnet edilmiştir. 1. Ahmet, Osmanlı İmparatorluğu'nun kafes sistemini getirmesi nedeniyle Osmanlı tarihine damga vurmuş padişahlardan biridir.
Padişah I. Ahmet Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:28 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.