Top Ad unit 728 × 90

Padişah I. Beyazıt Yıldırım Beyazıt

osmanlı

I. Beyazıt (1354-1403) babası I. Murad olup annesi Gülçiçek hatundur. Dördüncü Osmanlı padişahıdır.
I. Beyazıt'a Yıldırım lakabı verilmesinin sebebi, kuvvetlerini Rumeli'den Anadolu'ya veya Anadolu'dan Rumeli'ye Yıldırım hızında geçirildiğinden dolayı verilmiştir. Kosova'da babasının şehit olması üzerine vezirlerin kararıyla tahta oturan Yıldırım Beyazıt işe babasının kaldığı yerden Batı Anadolu'da fetihlere başlamıştır .Menteşe, Aydın, Saruhan beyliklerini almış, Antalya ve Alanya'yı feth etmiştir.
Balkanlarda ise Üsküp'ü ele geçirmiş ve kuzey Arnavutluk'a akınlar başlatmıştır. Ardından Kastamonu, Amasya Osmanlı sınırlarına katmış. Ardından Sivas kuşatmasında başarılı olamayınca İstanbul'a geri dönmüştür. İstanbul'un ilk kuşatması, Osmanlılar tarafından I. Beyazıt döneminde yapılmış ancak başarılı olamamıştır.
Bunun üzerine Bakanlara ağırlık vermiş ve Eflak haraç güzar devlet haline getirmiştir. Bulgaristan'ı tamamen bir Osmanlı Vilayetine çevirmiştir. Bu fethin ardından Balkan Devletleri bir Haçlı çağrısında bulunmuştur. Haçlı ordusu Balkanları işgale başlamış. 25 Eylül 1396'da Niğbolu savaşın sürpriz bir başarı göstererek baskın yaptığı Haçlı ordusunu büyük bir Bozguna uğratmıştı ve Yıldırım Beyazıt şövalyelerin çoğunu esir almıştır. Bu savaştaki ganimetle Bursa'daki Ulu Cami yaptırmıştır.
Ardından Karamanoğulları topraklarını İlhak etmiştir. Malatya ve Elbistan almış Erzincan'ı ele geçince Timur ile arasındaki büyük çekişme Doruk noktasına çıkmıştır. Ardından 1402 de Timur ile yapılan Ankara Savaşı'nda yenilerek Timur'a esir düşmüş, Esaret altında vefat etmiştir.
Ankara Savaşı'nın kaybı, Osmanlı'nın neredeyse çöküşüne kadar giden bir süreç yaşatmış ve bu sürece Fetret devri denilmiştir. Bursa da bulunan Türbesi orijinal şekliyle günümüze ulaşan ilk padişah Türbesi olma özelliğine sahiptir. İstanbul'daki Anadolu Hisarı onun eseridir.

Padişah I. Beyazıt Yıldırım Beyazıt Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 15:46 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.