Top Ad unit 728 × 90

Padişah I. Mahmud Kimdir

s

Padişah I. Mahmut (1696-1754) II. Mustafa ve Saliha Valide Sultan'ın oğludur. 34 yaşında tahta çıkmış 24. Osmanlı padişahıdır.
Tahta İlk çıktığında Patrona Halil başta olmak üzere Lale Devri'ni sona erdiren isyancılar, bir saray baskınıyla temizlendikten sonra yönetime ağırlığını koyabilmiştir.

1736 da Azak ve Kırıma Ruslar'ın hücum etmesiyle Rusya'ya karşı savaş açılmış, Ertesi yıl savaşa Avusturya'da katılmıştır. Avusturya karşısında başarılı olan Osmanlı Devleti Pasarofça da kaybettiği, Sırbistan ve Belgrat'ı geri almayı başarmıştır. Ardından 1739 Belgrad barış anlaşması imzalanmıştır.
Sanılanın aksine duraklama ve çöküş döneminde dense de 18. yüzyılda  Bu antlaşma Osmanlı Devleti'nin iki büyük devletle başa çıkması, geldiği noktayı gösteren önemli bir belge olduğu kadar, Karlofçada ki kayıpları telefi eden bir anlaşmadır.
Ardından doğuda İran'la savaşılmış ancak netice alınamamıştır.
Fransızlarla genişletilmiş bir kapitülasyon Anlaşması imzalanmış, padişah 1. Mahmud, bir cuma namazı dönüşümde atının üzerinde yığılarak ölmüştür. Babası II. Mustafa'nın yanına Yeni Camide türbesine defnedilmiştir. Yumuşak tabiyeti, iyiliksever, danışmaya önem veren iç ve dış olayları takip eden bir padişah olarak göze çarpar ve kitap okumaya oldukça meraklı bir padişahtır. Osmanlı Devleti'nde ilk madalyayı bastıran padişah olmuş ve hiç çocuğu olmamıştır. Osmanlı'da ilk yenilik hareketleri onun zamanında başlamıştır.
Padişah I. Mahmud Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 07:57 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.